Zmarła Alina Janowska | Narodowcy.net

Zmarła Alina Janowska

W wieku 94 lat zmarła jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych, teatralnych, estradowych i telewizyjnych, Alina Janowska – poinformował prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz. Aktorka była znana między innymi z roli w serialu “Wojna domowa” 

Alina Janowska urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie. Podczas okupacji zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Aresztowana przez gestapo – 9 miesięcy spędziła na Serbii – kobiecym oddziale Pawiaka, gdzie trafiła za pomaganie Żydom. Podczas Powstania Warszawskiego Alina Janowska była łączniczką (ps. Alina) 8. kompanii Batalionu “Kiliński” w Śródmieściu.

Po wojnie zamieszkała w Łodzi, gdzie występowała jako tancerka i piosenkarka w teatrach Domu Żołnierza i Syrena. Ukończyła też Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej w Łodzi (1946r.). W 1947 r. wróciła do Warszawy. Przez dwa sezony występowała w Teatrze Nowym pod dyrekcją Juliana Tuwima, następnie w Teatrze Wojska Polskiego (późniejszy Dramatyczny).

W latach 1952-55 i 1960-65 należała do zespołu Teatru Syrena. Jako aktorka Teatru Buffo (1956-60), w charakterze reżysera i choreografa współpracowała z Kabaretem “Szpak” i “Podwieczorkiem przy mikrofonie” – występując także w skeczach. W latach 1966-80 należała do zespołu Teatru Komedia. Przez wiele lat występowała także w Teatrze Telewizji.

Zadebiutowała krótkim epizodem w “Zakazanych piosenkach” (1946). Rok później Wanda Jakubowska powierzyła jej rolę jugosłowiańskiej więźniarki w “Ostatnim etapie”.

Aktorka regularnie pojawiała się na ekranie – można ją było zobaczyć w “Powrocie”, “Wojnie domowej”, “Stawce większej niż życie”, “Podróży za jeden uśmiech”, “Lalce”, “Złotopolskich”, “Plebanii”. Ostatni raz przed kamerami wystąpiła w 2011 r., gościnnie w “Na dobre i na złe”

Po raz ostatni mogliśmy ja zobaczyć  w 2013 roku podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie świętowała jubileusz pracy artystycznej. Juź w tym czasie zmagała się z chorobą Alzheimera.

Alina Janowska działała też społecznie. Dzięki niej powstało Stowarzyszenie Pomocy dzieciom “Gniazdo”, które organizuje zajmuje się organizacja zajęć pozalekcyjnych i wysyła podopiecznych na ferie i wakacje. Regularnie uczestniczyła tez w zbiórkach pieniędzy na ratowanie starych nagrobków na Powązkach

Została uhonorowana między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz została Kawalerem Orderu Uśmiechu.

źródło: tvn24.pl, o2.pl

Komentarze