Lokalizacje tajnych baz USA zdradzone przez… aplikację treningową | Narodowcy.net

Lokalizacje tajnych baz USA zdradzone przez… aplikację treningową

Stany Zjednoczone mogą mieć spory problem. Do sieci trafiły lokacje tajnych baz i szpiegowskich placówek tego kraju rozsiane po całym globie. Co ciekawe, za przeciekiem wrażliwych danych stoją twórcy aplikacji treningowej, której używał personel wojskowy stacjonujący w tajnych lokacjach.

Gdy w listopadzie 2017 roku twórcy popularnej aplikacji Strava służącej do monitorowania, zapisywania i śledzenie aktywności fizycznej za pomocą smartfonów czy opasek pokroju Fitbit czy urządzeń Xiaomi pokazywali globalną mapę aktywności swoich użytkowników pewnie nie spodziewali się, do jakich celów zostaną użyte te dane.

Jak donosi The Guardian analitycy wojskowi zorientowali się właśnie, iż mapa może posłużyć do określenia położenia tajnych baz wojskowych czy szpiegowskich placówek rozsianych po całym globie. Po prostu ich personel używający aplikacji Strava przekazywał trasy swoich codziennych ćwiczeń. Trasy, które w wielu przypadkach jasno pokazują lokację danej bazy wojskowej, a nawet jej ogólny lub momentami bardzo szczegółowy wygląd.

W ten sposób można np. dojrzeć lokację bazy wojskowej w Afganistanie – bazy, której nie zobaczymy ani w Apple czy Google Maps. Zobaczymy ją za to w Stravie. Podejrzeć można sobie nawet fragment bazy w Nevadzie, czyli słynnej Area 51:

Wydawałoby się, że żołnierze i personel takich baz powinien być świadomy zagrożeń płynących z udostępniania danych w komercyjnych aplikacjach. Tym razem winą można obarczyć przede wszystkim wojskowych i ich przełożonych za lekkomyślne podejście do kwestii bezpieczeństwa. A co może zrobić rząd USA? Albo poinstruuje swoich pracowników, aby nie dzielili się sportowymi osiągnięciami, albo stworzy militarną wersję popularnej aplikacji.

Źródło: komputerswiat.pl

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Organizator turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!". Zainteresowania: geopolityka, wędrówki, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.