Amerykanie wstrzymują import polskiej wieprzowiny | Narodowcy.net

Amerykanie wstrzymują import polskiej wieprzowiny

Amerykanie zakazali importu wieprzowiny i jej przetworów z Polski. Zakaz został wprowadzony wczoraj, a  powodem jest fakt, że rozszerza się strefa występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF), od którego na razie Stany Zjednoczone są wolne.

Według dziennikarza radia RMF FM, Amerykanie wyrażają niepokój z powodu faktu, że część zakładów mięsnych, które posiadają zgodę na eksport produktów za Ocean – np. zakłady w Sokołowie Podlaskim czy Ełku znalazły się w strefie występowania ASF.

Zakaz jest obowiązuje od wczoraj i na razie nie ma pewności czy i kiedy transporty morskie, które zostały wysłane przed tym terminem zostaną wpuszczone do USA. Z kolei Inspektorat Weterynarii uspokaja i stara się przekonywać, że zakaz nie jest embargiem, a czasowym wstrzymaniem dostaw: „Sprawa jest wyjaśniana, jesteśmy w kontakcie z Amerykanami” – takie słowa usłyszał reporter RMF FM.

Afrykański pomór świń jest szybko rozszerzającą się chorobą, która powodują  wirusy atakujące świnie domowe oraz dziki. Zarażenie ASF jest bardzo groźne dla zwierząt, ponieważ w konsekwencji może doprowadzić nawet do 100-procentowej śmiertelności w stadzie. Choroba ta nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Komentarze