Andrzej Bargiel zjechał z K2 na nartach | Narodowcy.net

Andrzej Bargiel zjechał z K2 na nartach

Andrzej Bargiel, jako pierwszy człowiek w historii, zjechał na nartach ze szczytu K2 – drugiego co do wysokości a zarazem najtrudniejszego do zdobycia szczytu na ziemi (8611 m n.p.m.).

Bargiel ruszył do ataku szczytowego  na K2 19 lipca. Pierwszego dnia dotarł do obozu drugiego, w którym czekał na niego Janusz Gołąb. Dzień później wspólnie ruszyli w kierunku obozu trzeciego, a po nocy spędzonej na wysokości 7000 m n.p.m. Bargiel wspinał się już samotnie. Kolejną noc spędził w obozie czwartym, a atak szczytowy rozpoczął 22 lipca nad ranem. Szczyt K2 osiągnął ok. godziny 8:30 czasu polskiego i ruszył w dół na nartach.

Trasa zjazdu była przygotowana z wyprzedzeniem i sprawdzona pod kątem potencjalnych trudności i zagrożeń, ale nie obyło się bez problemów. Ze względu na pogodę Bargiel na około godzinę musiał zatrzymać się w obozie czwartym. Zakopiańczyk miał przymusową przerwę, ale potem wszystko poszło zgodnie z planem. Bargiel zjeżdżał w linii kombinacji czterech dróg wiodących na szczyt K2. Górną partię pokonał drogą normalną, zwaną też drogą Abruzzi, następny fragment drogą Basków do połączenia z trudnym do pokonania trawersem Messnera, którym zjechał do drogi Kukuczki i Piotrowskiego. W trakcie zjazdu zakopiańczyk pokonał również dziewiczy teren, którym nie prowadzą żadne drogi wspinaczkowe.

Samo zdobycie uchodzącego za jedną najniebezpieczniejszych gór K2 jest ogromnym sukcesem, a zjazd z niego na nartach to wyzwanie dla absolutnej światowej czołówki narciarzy ekstremalnych. Dokonanie tego historycznego zjazdu miał w planach słoweński narciarz Davo Karnicar, który ma na koncie miedzy innymi pierwszy w historii zjazd z Mount Everest. Zeszłoroczna próba Słoweńca na K2 zakończyła się niepowodzeniem.

K2 to już czwarty ośmiotysięcznik w dorobku Bargiela. W 2013 roku Polak zdobył środkowy wierzchołek Sziszapangmy, z którego zjechał na nartach. Rok później zdobył Manaslu, bijąc rekord wejścia z bazy na szczyt (14 godzin i 5 minut) oraz rekord baza-szczyt-baza (21 godzin i 14 minut). W 2015 Andrzej wszedł na Broad Peak, z którego – jako pierwszy człowiek w historii – zjechał na nartach.

źródło: redbull.com

Komentarze