Arabia Saudyjska: tworzenie nowych miejsc pracy dla Saudyjczyków | Narodowcy.net

Arabia Saudyjska: tworzenie nowych miejsc pracy dla Saudyjczyków

Książę Mohammed bin Salman postawił sobie za cel zmniejszenie stopy bezrobocia. Ma to się stać za sprawą zmniejszenia liczby pracowników zza granicy i dawania pracy młodym Saudyjczykom.

Jednym z powodów, dla których książę Salman zdecydował się tak postąpić, jest uniezależnienie kraju od ropy naftowej. Jednak Saudyjczycy wolą zdecydowanie bardziej pracować w sektorze państwowym, gdzie są bezpieczniejsze warunki i mniejszy wymiar godzin pracy. Natomiast sektor prywatny jest zdominowany przez obcokrajowców.

Innym problemem jest rosnące bezrobocie, które dzisiaj sięga 12,9% i jest najwyższe od dekady. Obserwatorzy informują, że bez zmiany albo wzrostu tego poziomu, saudyjski rząd będzie mógł się spotkać z buntem ze strony społeczeństwa w postaci przestania wspierania rodziny królewskiej lub protestami społecznymi.

Pierwszy krok ku saudyzacji sektora handlu detalicznego już został zrobiony. Firmy zajmujące się sprzedażą mebli, odzieży, samochodów czy artykułów gospodarstwa domowego muszą zatrudniać minimum 70% Saudyjczyków. W listopadzie i styczniu inne gałęzie handlu mają dołączyć do tego przedsięwzięcia.

Książę zapowiedział, że uniezależni saudyjską gospodarkę od zagranicznych pracowników w ciągu dekady. Jednak obciążenia finansowe ze strony rządu (podatki i mniejsze subsydia) powoduje, że firmy zamiast zatrudniać pracowników muszą ich zwalniać. Wiele z tych firm widzi duży problem w zatrudnianiu Saudyjczyków, gdyż do tej pory korzystają z taniej siły roboczej z Pakistanu, Indii, Egiptu czy Jemenu.

Jak mówią analitycy, teraz jest najlepszy moment na opuszczenie kraju przez obcokrajowców. W tej chwili opuściło go już kilkaset tysięcy pracowników.

źródło: forsal.pl

Komentarze