Argentyna przeciw aborcji | Narodowcy.net

Argentyna przeciw aborcji

W głosowaniu, które miało miejsce dziś nad ranem,  izba wyższa parlamentu Argentyny odrzuciła projekt ustawy legalizującej aborcję na życzenie do 14. tygodnia ciąży.

Aktualnie obowiązujące w prawo dotyczące aborcji dopuszcza jej stosowanie, podobnie jak prawo polskie, w sytuacji gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub zagraża zdrowiu lub życiu matki. Liberalizacji obecnego prawa domagały się m.in. środowiska feministyczne. W czerwcu tego roku projekt ustawy zakładającej możliwość aborcji na życzenie do 14. tygodnia ciąży został przyjęty przez izbę niższą argentyńskiego parlamentu, co spotkało się z wielotysięcznymi protestami obrońców życia.
Dziś nad ranem, o godzinie 3. czasu miejscowego, po trwającej 15 godzin debacie, izba wyższa parlamentu odrzuciła ustawę przewidującą liberalizację prawa aborcyjnego. Decyzja zapadła przewagą 38-31 głosów przy dwóch wstrzymujących się.
Przed budynkiem parlamentu zgromadziły się tłumy zwolenników oraz przeciwników projektu ustawy, którzy obserwowali debatę na dużych ekranach w ulewnym deszczu.
Po ogłoszeniu wyniku glosowania obrońcy życia świętowali zwycięstwo, natomiast zwolennicy aborcji wywołali zamieszki w kilku częściach miasta, w związku z którymi policja zatrzymała siedem osób.
Odrzucenie zmian prawych przez izbę wyższą kończy niemal siedmiomiesięczną debatę nad liberalizacją aborcji oraz powoduje, że kolejna propozycja zmian w tym zakresie może trafić pod obrady dopiero za kadencji następnego kongresu parlamentu, czyli w marcu 2019 roku.

źródło: gosc.pl, rp.pl, dorzeczy.pl

Komentarze