Audycje wyborcze w publicznym radiu po arabsku w Szwecji | Narodowcy.net

Audycje wyborcze w publicznym radiu po arabsku w Szwecji

Publiczne radio w Szwecji, Sveriges poinformowało że w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi wyemituje nową serię debat dla obszaru Sztokholmu, nadawaną  wyłącznie w języku arabskim.

W tygodniu przedwyborczym radio nada dodatkowe warsztaty i seminaria także w innych językach, w tym somalijskim, kurdyjskim i perskim, z dodatkową debatą po angielsku.

Język arabski staje się coraz powszechniejszy w Szwecji. Jest to związane z kryzysem imigracyjnym i zwiększeniem liczby Arabów w Szwecji. Lekcje języka arabskiego dla dorosłych stają się bardziej popularne niż francuskiego lub angielskiego. Co ciekawe do tej pory drugim najpopularniejszym językiem w Szwecji był angielski.

Większa liczba osób posługujących się językiem arabskim, a także somalijskim i językami afrykańskich pleniom, skutkuje również obciążeniem telefonicznych linii alarmowych. Dyspozytornie sygnalizują, że nie mogą nadążyć za wzrostem liczby połączeń od rozmówców arabskich i somalijskich.

W związku brakiem ogromnej liczby tłumaczy, szwedzki szpital uniwersytecki Karolinska zdecydował się na produkcje filmów informacyjnych. Filmy powstają w języku arabskim i somalijskim, ponieważ w Szwecji nastąpił wzrost liczby urodzeń wśród kobiet nie mówiących po szwedzku.

Źródło: medianarodowe.com

Komentarze