Australia: nowe prawo zobowiązuje do łamania tajemnicy spowiedzi | Narodowcy.net

Australia: nowe prawo zobowiązuje do łamania tajemnicy spowiedzi

W stanie Australia Południowa ostatnio wprowadzono przepisy zobowiązujące kapłanów katolickich do zgłaszania organom ścigania wszelkich informacji związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Nawet jeśli oznacza to złamanie tajemnicy spowiedzi. 

Aktualnie prawo zobowiązujące kapłanów do uchylania tajemnicy spowiedzi obowiązuje w Australijskim Terytorium Stołecznym i od niedawna w Australii południowej. Nieoficjalnie mówi się, że nad takimi rozwiązaniami zastanawiają się również władze Nowej Południowej Walii.

Zmiany prawne wywołały wśród duchownych oburzenie, gdyż uważają to za zamach na wolność religijną z uwagi na obowiązek postępowania niezgodny z wiarą. Państwo będzie wymagało od nas, jako katolickich kapłanów, popełnienia tego, co uważamy za najpoważniejsze przestępstwo, a my nie chcemy tego robić, będziemy się opierać. To próba interwencji w naszą wolność religijną  – powiedział w rozmowie z Catholic Herald ks. Michael Whelan z parafii św. Patryka w Church Hill w Sydney.

Kapłani proponują alternatywę – jeśli penitent w trakcie spowiedzi wyzna, że dopuścił się nadużyć seksualnych wobec dzieci, kapłan mógłby nakłaniać go do poddania się wymiarowi sprawiedliwości, nie łamiąc w ten sposób tajemnicy spowiedzi.

Swoje stanowisko w tej sprawie wyraził również australijski episkopat: Prawo to jest niedojrzałe i nierozsądne, powodowane najwyraźniej chęcią karania Kościoła katolickiego bez właściwego zbadania następstw tej decyzji. 

źródło: stacja7.pl, pch24.pl

Komentarze