Bankier pomoże Gwardii Szwajcarskiej | Narodowcy.net

Bankier pomoże Gwardii Szwajcarskiej

Były prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Jean-Pierre Roth współfinansuje wyremontowanie baraków Gwardii Szwajcarskiej. Mężczyzna podkreśla, że jest dumny z gwardii.

Jean-Pierre Roth był prezesem Szwajcarskiego Banku Narodowego. Podczas kryzysu w 2008 nadzorował przyznanie pakietu pomocowego dla banku UBS. Obecnie bankier jest prezesem fundacji, która nadzoruje remont kwater dla Gwardii Szwajcarskiej.

Nie chodzi tylko o remont budynków, potrzebne jest też więcej miejsca. Liczba strażników w najbliższych latach nieco się zwiększy, a zasady dotyczące statusu matrymonialnego zostały nieco złagodzone. Układ z XIX wieku już się nie sprawdza – Jean-Pierre Roth.

Na początku oszacowano koszt remontu na 50 milionów franków. Watykan poniesie większość wydatków związanych z projektem. Fundacja Rotha zapewni ekspertyzy techniczne, a nowe budynki zaprojektuje firma z miejscowości Wicino, włoskojęzycznego kantonu Szwajcarii, gdzie gwardziści odbywają ćwiczenia.

Jako Szwajcar jestem dumny z gwardii – Jean-Pierre Roth.

Gwardia Szwajcarska powstała w 1506 roku. Stanowi rolę straży przybocznej papieża. Obecnie Gwardia liczy 110 osób. Komendant oddziału posiada rangę pułkownika. Do Gwardii mogą należeć tylko Szwajcarzy, katolicy, kawalerowie, w wieku od 19 do 30 lat, posiadać nieskalaną opinię oraz odbyć służbę wojskową. Służba trwa dwa lata, ale istnieje możliwość przedłużenia umowy.

źródło: forsal.pl

Komentarze