Bayer stał się właścicielem Monsanto. Gigantyczna fuzja sfinalizowana | Narodowcy.net

Bayer stał się właścicielem Monsanto. Gigantyczna fuzja sfinalizowana

Niemiecki potentat rynku biotechnologicznego sfinalizował w czwartek (7.06) zakup za 63 mld euro amerykańskiego koncernu Monsanto. W wyniku fuzji powstała największa na świecie firma zajmująca się pestycydami i nasionami.

Cały proces przejęcia trwał dwa lata i musiał uzyskać zgodę urzędów antymonopolowych. Bayer zakupił akcje Monsanto po 128 dolarów za sztukę. Jednym z podpunktów umowy, który miał zapobiec monopolowi było przekazanie niemieckiemu koncernowi BASF części działalności agrochemicznej firmy.

Monsanto było jedną z tych firm na temat, których powstało wiele teorii spiskowych. A to za sprawą ich modyfikowanych genetycznie nasion odpornych na wszystkie rodzaje pestycydów. Kolejną kontrowersją jest wykorzystywany przez firmę rakotwórczy glifosat, który jest składnikiem Roundupu często używanego przez rolników.

Monsanto jako ogromny potentat na tym polu był zdolny do generowania 15 mld dolarów przychodów rocznie. Co pozostawia niewypowiedziane przez nikogo pytanie: “w jakim celu amerykanie sprzedają firmę?”

Bayer jest również firmą z bogatą przeszłością, która obejmuje między innymi współpracę z nazistami.

źródło: businessinsider.com.pl

Komentarze