Kapłan skazany za tajemnicę spowiedzi | Narodowcy.net

Belgijski kapłan skazany za tajemnicę spowiedzi

Sąd w Brugii skazał księdza na symboliczną karę miesiąca więzienia w zawieszeniu i jednego euro grzywny za to, że o zamiarze targnięcia się penitenta na swoje życie nie poinformował nikogo, kto mógłby mu pomóc. Ks. Alexander Stroobandt zasłania się tajemnicą spowiedzi. Sąd uznał, że tajemnica spowiedzi to szczególny rodzaj tajemnicy zawodowej, jednak nie zwalnia ona z odpowiedzialności za udzielenie pomocy.

W wydanym wczoraj komunikacie biskupi wskazują na znaczenie tajemnicy zawodowej wszystkich kapelanów, w tym również świeckich. Piszą:

Tajemnica zawodowa wszystkich kapelanów, a w szczególności tajemnica spowiedzi są gwarantem poufności, dzięki której ludzie mogą się im zwierzyć ze wszystkich swych doświadczeń i życiowych problemów. Dzisiejszy człowiek bardzo potrzebuje takiej posługi i dlatego zachowanie poufności leży w interesie wszystkich.

Kompetencje księży są ograniczone. Pracują nad wolnością i odpowiedzialnością ludzi, którzy się do nich zgłaszają. W trudnych przypadkach mogą oni zasięgnąć rady innych księży, bądź swych zwierzchników w ramach tzw. tajemnicy zawodowej podzielonej.

Tajemnica spowiedzi nie może być w żadnym wypadku złamana. Obowiązuje również wtedy, gdy spowiedź nie zakończy się rozgrzeszeniem. Ksiądz nie może w żaden sposób ujawnić tego, czego się dowiedział podczas spowiedzi. Prawo kanoniczne nie przewiduje w tym wypadku żadnych wyjątków – podkreślają belgijscy biskupi.

Źródło: pch24.pl

 

Komentarze