Błaszczak zapowiada prace nad Funduszem Obrony Narodowej | Narodowcy.net

Błaszczak zapowiada prace nad Funduszem Obrony Narodowej

We wtorek w Kielcach szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o podjęciu prac nad projektem Funduszu Obrony Narodowej. Ma on pochodzić ze środków pozabudżetowych.

Na otwarciu 26. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego minister Mariusz Błaszczak poinformował o podjętych przez MON pracach nad Funduszem Obrony Narodowej. Minister poinformował również o powołaniu Agencji Uzbrojenia. Resort ogłosił to wiosną 2018 roku, jednak do tej pory nie został opublikowany projekt zmian ustawowych.

Skala potrzeb i wyzwań jest olbrzymia. Zaszłości są bardzo duże. Mimo tych deklaracji, mimo tego, że rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego przykłada wielką wagę do obronności, mamy świadomość tego, że możliwości budżetowe nie są takie, jakie są oczekiwania. W związku z tym podjęliśmy w Ministerstwie Obrony Narodowej prace nad projektem Funduszu Obrony Narodowej, a więc nad powstaniem funduszu, który pochodziłby ze środków pozabudżetowych.

– powiedział szef MON.

Polska Aktualnie wydaje na obronność 2% PKB roku bieżącego, zgodnie z ustawą o przebudowie, modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych, która została znowelizowana w ubiegłym roku. Przepisy zakładają zwiększenie wydatków obronnych od 2,1% PKB w roku 2020 do 2,5% PKB do roku 2030.

Nie tylko Błaszczak zapowiada zwiększenie wydatków na polskie wojsko. 15 sierpnia prezydent Andrzej Duda zapowiedział wzrost wydatków obronnych do 2,5% PKB do 2024 roku, jeśli pozwoli na to sytuacja gospodarcza.

W lipcu szef MON w wywiadzie udzielonym Defence24, spytany o specustawy stwierdził:

Tak, pracujemy nad takimi rozwiązaniami. Zgodnie z przyjętą przeze mnie zasadą, będziemy mogli przekazać więcej informacji dopiero wtedy, gdy konkretne rozwiązania będą wypracowane. Są one może już nieco dalej, niż na etapie analiz, ale nie chciałbym na razie w tej kwestii składać jednoznacznych deklaracji.

Ostatnio FON istniał w II RP. Założony został przez prezydenta w 1936 roku, celem którego było pozyskiwanie środków na wojskowość. Środki pozyskiwano przede wszystkim ze sprzedaży dóbr należących do państwa oraz datków osób prywatnych i instytucji.

źródło: defence24.pl

Komentarze