Brakuje leków w aptekach! | Narodowcy.net

Brakuje leków w aptekach!

Brakuje leków dla osób chorych na cukrzycę, nadciśnienie, astmę i dla preparatów dla osób z nadciśnieniem. Zaczynają być odczuwalne braki  leków onkologicznych i neurologicznych.

Naczelna Rada Aptekarska przekazała w tej sprawie list Ministerstwu Zdrowia. Rada podkreśla, że farmaceuci z całej Polski zgłaszają  problem z zaopatrzeniem w lekarstwa na niespotykaną dotychczas skalę. Do zaistniałej sytuacji odnieśli się również posłowie z Platformy Obywatelskiej. Podczas konferencji prasowej Krzysztof Brejza powiedział, że Polska boryka się z największym kryzysem w dostępności leków w historii.

Brakuje ponad 500 leków. To są leki bardzo ważne. […] Brakuje szczepionek dla dzieci, dla dorosłych. Zgłaszają się do nas ludzie i mówią, że byli zaszczepieni jedną dawką na odrę, a drugiej nie ma w aptekach. Brakuje leków dla chorych na astmę, brakuje insulin dla ludzi chorych na cukrzycę. Jest wielki kryzys i nie ma reakcji ministerstwa. Ministerstwo powinno natychmiast przeprowadzić zakup interwencyjny, powinno dokonać audytu dostępności leków – szef sztabu PO Krzysztof Brejza.

Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych. Niemal każdy z nich miesięcznie stosuje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy pacjentów – samorząd aptekarski.

 

Jak podaje portal forsal.pl  przyczyn z dostępnością leków można wyszukiwać w procesie nielegalnego wywożenie leków z Polski, które są warte 2 miliardy złotych. Ponadto europejska produkcja leków jest uzależniona od dostaw wytwarzanych w Chinach substancji czynnych. Kilka tygodni temu w Państwie Środka zamknięto kilkanaście fabryk farmaceutycznych. Co musiało odbyć się również na polskim rynku farmaceutycznym. Polscy producenci z Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, przyznają, że uzależnienie rodzimej produkcji od chińskiego rynku jest sytuacją patologiczną. Ponadto na brak leków wpłynęła dyrektywa fałszywkowa i serializacja, która wydłuża przerwy w dostawach leków.  Dyrektywa weszła w życie 9 lipca. Do tego dochodzi również system dystrybucji leków przez producentów, którzy reglamentują je dla aptek.  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza już takie firmy jak Bayer czy Boerhinger Ingelheim stosujące takie patologiczne praktyki, które uderzają ostatecznie w zwykłego człowieka.

źródło: forsal.pl, dorzecz.pl

 

 

Komentarze