Chiny inwestują w Afrykę | Narodowcy.net

Chiny inwestują w Afrykę

W poniedziałek 3 września w takcie odbywającego się w Pekinie szczytu Chiny-Afryka, prezydent Państwa Środka Xi Jinping przedstawił plan inwestycyjno-pomocowy dla Czarnego Lądu. Ma on opiewać na 60 miliardów dolarów. 

Zapowiedziana suma pieniędzy, którą Chiny przekażą Afryce, jest dodatkową kwotą po zadeklarowanych również 60 miliardach dolarów na podobnym spotkaniu trzy lata temu. Z pieniędzy, które chce przekazać Pekin 15 miliardów ma zostać przekazanych w formie grantów, nieoprocentowanych pożyczek oraz pożyczek udzielonych w zamian za koncesje na eksploatacje zasobów naturalnych.

Aktualnie Chiny są największym partnerem handlowym państw afrykańskich. Są one jednak również w orbicie zainteresowań Rosji. Minister Spraw Zagranicznych tego kraju- Sergiej Ławrow podczas swojej wizyty w Erytrei w sierpnia br. zapowiedział utworzenie w tym kraju centrum logistycznego. Zaś kilka miesięcy wcześniej wizytował Angolę, Namibię, Mozambik, Etiopię i Zimbawe, gdzie czerpał informacje na temat dostępność i do złóż naturalnych oraz podpisał umowy o współdziałaniu gospodarczym.

Działania zarówno Rosji jak i Chin są odmienne od tych prowadzonych przez Stany Zjednoczone, które w ostatnim czasie ograniczają swoje zainteresowanie Czarnym Lądem.

źródło: rp.pl, pch24.pl

Komentarze