Chiny uderzają w gospodarkę Stanów Zjednoczonych | Narodowcy.net

Chiny uderzają w gospodarkę Stanów Zjednoczonych

Sytuacja na Dalekim Wschodzie w ostatnich miesiącach nie sprzyja światowemu potentatowi jakim są Stany Zjednoczone. Wiąże się to, w głównej mierze z pokazem siły Chińskiej Republiki Ludowej, która podważa wiarygodność walutową i ratingową administracji Donalda Trumpa.

10 stycznia chińscy oficjele ogłosili światu o możliwości wstrzymania zakupu amerykańskich obligacji, tym samym uznając je za mniej atrakcyjne w porównaniu do aktywów innych wiodących gospodarek na świecie. Informacja ta, pociągnęła za sobą wzmożoną wyprzedaż przez inwestorów obligacji pochodzących z USA. Specjaliści sugerują jednak, że rząd Chin niechętnie będzie chciał pozbyć się tych części rezerw walutowych, których spory udział to właśnie obligacje rządowe wyemitowane przez Stany Zjednoczone.

16 stycznia chińska agencja ratingowa Dagong Global Credit Rating ogłosiła obniżenie ratingu zadłużenia krajowego i zagranicznego USA, z poziomu A- do BBB+ z tendencją negatywną, a więc spadkową. Agencja tłumaczy się tym, że obniżenie ratingu to efekt upadającej zdolność do wypłacalności przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych, a wpływ na to mają wprowadzane przez Donalda Trumpa reformy głębokiego cięcia podatków. Reforma ta, w znaczącym stopniu redukuje poziom funduszy federalnych, co przyczynić ma się do problemów w spłacie zadłużenia rządowego. Kolejnym powodem jest polityka Kongresu USA wobec działań niektórych chińskich firm, takich jak np. Huawei (wywiera naciski na spółkę AT&T, aby zerwała więzi biznesowe z Chińczykami), na terenie Ameryki.

Analitycy obawiają się, że obniżenie wypłacalności rządu federalnego doprowadzić może do kolejnego kryzysu finansowego, nie tylko w samych Stanach, ale i na świecie.

Warto przy tym wspomnieć, że ta sama chińska agencja ratingowa ocenia Polską gospodarkę na poziomie A- co daje nam, ścisłe miejsce w czołówce.

Ciosy te, zostały wymierzone po krytyce jaka spadła z ust Donalda Trumpa na zbyt pobłażliwą politykę Chin, wobec programu zbrojenia nuklearnego przez Koreę Północną. Prezydent Trump wobec braku reakcji ze strony ChRL, zagroził ograniczeniem chińskiego eksportu do USA oraz blokadą inwestycji Państwa Środka na terenie Stanów Zjednoczonych. Wywołuje to nieprzerwanie zgrzyty i liczną wymianę ciosów na linii Pekin-Waszyngton, co w konsekwencji może doprowadzić do wzajemnego osłabienia się gospodarek tych państw.

DG

Źródła: rp.pl, bankier.pl

 

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Dziennikarz portalu Kresy.pl i redaktor kwartalnika Polityka Narodowa. Organizator turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!". Zainteresowania: geopolityka, wędrówki, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.