Chiny: USA otwierają ogień do całego świata, w tym do siebie samych | Narodowcy.net

Chiny: USA otwierają ogień do całego świata, w tym do siebie samych

Nie ugniemy się pod groźbami i szantażem – powiedział Gao Feng, rzecznik chińskiego resortu handlu odnośnie amerykańskich ceł nałożonych na Chiny. Jutro ma pojawić się lista chińskich towarów, na które Waszyngton nałoży cła.

Biały Dom zamierza wprowadzić 25-procentowe cła na chiński eksport warty 50 mld dolarów rocznie. USA chcą w ten sposób ukarać Pekin za wymuszanie transferu technologii od zagranicznych firm. Pierwsza partia ceł ma obowiązywać towary warte ok. 34 mld dolarów rocznie.

Jednak Pekin nie ugina się pod naciskiem Donlda Trumpa i tego samego dnia ma wprowadzić taryfy odwetowe na amerykańskie towary o tej samej wartości. Trump zagroził, że jeśli Pekin posunie się do tych kroków, będzie zmuszony wprowadzić cła na nowe dobra o wartości 400 mld dolarów rocznie.

Jeśli USA wprowadzą cła, w rzeczywistości obłożą taryfami firmy ze wszystkich krajów, w tym z Chin i USA. (…) Amerykańskie działania są w gruncie rzeczy atakiem na globalny łańcuch dostaw i wartości. Mówiąc prosto, USA otwierają ogień do całego świata, w tym do siebie samych

– powiedział Gao. Stwierdził również, że Chiny nie zaatakują pierwsze swoimi taryfami – będą one jedynie działaniem odwetowym.

Amerykańskie cła są skierowane przede wszystkim w inicjatywę gospodarczą Chin “Made in China 2025”, co ma uczynić z Chin światową potęgę technologii, robotyki i pojazdów elektrycznych. Jak twierdzi Trump, cła mają być karą za nieuczciwe praktyki handlowe oraz wymuszenia transferu technologii od działających na terenie Chin zagranicznych firm.

Natomiast pierwsza partia ceł odwetowych ma objąć m. in. amerykańską soję, wołowinę, drób oraz samochody. Po czasie do tej listy mają dołączyć towary warte 16 mld dolarów rocznie, w tym również ropa naftowa i gaz ziemny.

Eksperci twierdzą, że takie praktyki mogą doprowadzić do otwartej wojny handlowej oraz mieć tragiczne skutki dla światowej gospodarki.

W 2017 roku Chiny zanotowały wzrost gospodarczy do poziomu 6,9%. Ich cel na rok 2018 to 6,5%, jednak jeśli i USA i Chiny zostaną przy zapowiedzianych przez siebie cłach, to wzrost gospodarczy Chin spadnie o 0,2 pkt proc. w 2019 roku, a w najgorszym przypadku nawet o 0,5 pkt proc.

źródło: forsal.pl

Komentarze