Cięcia w budżecie Unii Europejskiej | Narodowcy.net

Cięcia w budżecie Unii Europejskiej

Niemiecki komisarz Guenther Oettinger zapowiedział cięcia w budżecie UE. Projekt ma zostać przedstawiony w maju tego roku.

W planie na 2020 rok, który ma zostać przedstawiony w maju, niemiecki komisarz, Guenther Oettinger zapowiedział cięcia w budżecie  na fundusze rolnicze i politykę spójności o około 5-10 procent.

“Mogę sobie wyobrazić, że część pieniędzy (utraconych w wyniku Brexitu) zaoszczędzimy. Pozostałych 27 krajów będzie jednak musiało ustalić, w jaki sposób uzupełnić pozostałą brakującą kwotę” – powiedział Oettinger tygodnikowi “Der Spiegel”. Składka Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 10 mld euro.

Oettinger poinformował również, że istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia subwencji degresywnych. Dla rolników oznacza to otrzymywanie mniejszej ilości środków finansowych od określonej powierzchni.

Kolejnymi założeniami projektu jest podwyższenie składek członkowskich oraz przeznaczenie większej ilości funduszy
na obronę i politykę migracyjną. Obecnie 3/4 wszystkich wydatków UE to fundusze strukturalne i rolnicze. Stanowi to główną przyczynę przesunięć.

Z kolei szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel w wywiadzie dla “Frankfurter Allgemeine Zeitung” mówi:
“Każde euro, które przekazujemy do budżetu UE, wraca do nas – bezpośrednio lub pośrednio – zwielokrotnione”. Polityk SPD jest zdania, że największą część funduszy UE powinniśmy przeznaczyć na inwestycje. Jego wypowiedź została skrytykowana przez ministra finansów,  Wolfganga Schaeuble i nazwana “błędnym sygnałem”. Obecnie niemiecka składka do budżetu UE wynosi 14 mld euro.

Oettinger ma również nadzieję na wspólny podatek od plastiku na opakowania. Komisja zamierza także dodatkowo zasilać budżet UE nie tylko za pomocą składek członkowskich. Komisarz zapowiedział, że może być to m.in część zysków z emisji banknotów przez Europejski Bank Centralny.

– Redukcje w polityce spójności powinny być tak umiarkowane, jak to tylko możliwe. Nie o 30% I nie o 15% -przekonywał polityk. Komisarze UE  zgodzili się, że przedstawią budżet na poziomie 1,1-1,2 % dochodu narodowego brutto. Z cięć ma zostać wyłączony tylko program Erasmus oraz polityka na rzecz innowacji i wspierania zatrudnienia młodych.

ŁW

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Organizator turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!". Zainteresowania: geopolityka, wędrówki, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.