Debata "Gospodarka w czasach kryzysu" | Narodowcy.net

Debata “Gospodarka w czasach kryzysu”

Michał Jelonek przeprowadził debatę wraz z Jackiem Wilkiem, Michałem Wawrem, Włodzimierzem Skalikiem i Krzysztofem Bosakiem. Wymienili swoje przemyślenia na temat pomocy dla przedsiębiorców w czasie kryzysu. Link w artykule.

Czy czeka nas recesja? Jak państwo polskie powinno zadbać o przedsiębiorców?

Słowa Krzysztofa Bosaka podsumowujące plan Konfederacji i jego samego na gospodarkę Polski:

“Tyle rynku ile możliwe,
Tyle państwa ile niezbędne”

Myślę, że taki wniosek można należy wyciągnąć z tej debaty. Michał Wawer wspomniał, że kiedy układali osiem punktów planu kryzysowego dla Krzysztofa Bosaka, starali się weryfikować je tak, aby pasowały pod pewne kryteria:
a) Pomoc powinna być realna i odczuwalna dla tych, do których się ją kieruje.
Nikt poważny w studiu Konfederacji i poza nim nie uważa, że odroczenie (a nie zniesienie) składek ZUS na 3 miesiące przyniesie wytchnienie przedsiębiorcom.
b) Akcje powinny być sprawne i szybkie, dostosowane do szybko zmieniającego się rynku kryzysowego.
Pomoc rządowa wiąże się niestety ciągle z masą niepotrzebnej, a szczególnie teraz, roboty papierkowej. Sprzyja to rozrostowi biurokracji. W trakcie kryzysu ostatnie czego nam trzeba to zatrudnianie nowych urzędników, którzy by zajęli się sprawą rozpatrzenia wniosków przedsiębiorców.

Drugi punkt wiąże się mocno ze sprawami forsowanymi dosadnie przez Jacka Wilka. Poseł uważa, że przede wszystkim ludzie zwolnieni powinni być z wszelkich niepotrzebnych w tej chwili obciążeń biurokratycznych i urzędowych. W tej chwili najważniejsze jest aby przedsiębiorcy po prostu mogli zarabiać. Wspomniał również o ustawie Wilczka w kontekście kryzysu pod koniec lat 80′.

“Trzeba wrócić do tego typu rozwiązań. Krótko mówiąc do nowej ustawy Wilczka.”- interesującą tezę rzucił poseł Wilk.

Faktem jest, że ta ustawa poskutkowała w ówczesnej sytuacji i podratowała solidnie polską gospodarkę. Jacek Wilk uważa, że elastyczność powinna być gwarantowana dla ludzi na poziomie konstytucyjnym i kryzys to odpowiedni czas aby takie działania zarządzić i zostawić na przyszłość.

Krzysztof Bosak wprost mówi uśpionej czujności polskich polityków i polityce rozrzutnej stosowanej przez PiS, która może poskutkować recesją w czasie tego kryzysu.

“Ostatnie lata polityki budżetowej rządów PiS wskazywały na bardzo hojną politykę prosocjalną, skonstruowaną na czasy dobrej koniunktury” – Krzysztof Bosak.

Tyle, że ta koniunktura właśnie się zakończyła. Warto zacytować teraz słowa przytoczone przez Włodzimierza Skalika. Słowa, które wyszły z ust prezesa partii rządzącej:

“Moja wizja państwa jest warta poświęcenia gospodarki”- mawiał  Jarosław Kaczyński.

Wszyscy zasiadający w studio są zgodni co do tego, że pakiet kryzysowy to podpucha pod kampanię prezydencką Andrzeja Dudy. Uważają też, że te czasy to dobry moment dla rządzących na zmiany w polskim systemie, które na stałe mogłyby przyczynić się do naprawy naszej gospodarki i wprowadzić ją na właściwe tory. To się jednak nie dzieje i nic nie wskazuje na to żeby coś się zmieniło. Wszystko to pokazuje też jak ważny jest balans w sprawnym państwie. Potrzebujemy wolności i swobód, ale żeby kraj działał należycie potrzebujemy protekcjonizmu państwowego. Szczególnie w czasach jak te. Ważne jest abyśmy byli krajem samowystarczalnym na tyle ile to możliwe i abyśmy byli w stanie organizować pomoc kryzysową i stymulować swój przemysł, rolnictwo, czy nawet usługi.

Komentarze