Dewastacja popiersia majora "Łupaszki" w Krakowie | Narodowcy.net

Dewastacja popiersia majora “Łupaszki” w Krakowie

Pomnik majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, znajdujący się w krakowskim Parku Jordana, został oblany grubą warstwą czerwonej farby. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Zniszczenie pomnika zostało zauważone w poniedziałek po godzinie 16:00 przez patrolujących park strażników miejskich. Dochodzenie w tej sprawie jest w toku. Jak dotąd nie udało się ustalić kto dopuścił się tego czynu.

Prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierz Cholewa komentuje i zwraca uwagę na, jego zdaniem, nieprzypadkowy moment dokonania tego aktu wandalizmu:

Komuś zależało na tym, żeby pomnik pozostał jak najdłużej uszkodzony. Zaczyna się długi weekend, kiedy służby miejskie nie pracują w normalnym trybie i kiedy bardzo wiele osób odwiedza park. […] Warstwa czerwonej farby jest bardzo gruba, a co gorsza spłynęła na wykonany z piaskowca postument i może być bardzo trudna do usunięcia.

W Parku Jordana mieszczą się także inne pomniki zasłużonych osób. Również one bywały wcześniej niszczone. Los taki spotkał już pomnik Danuty Siedzikówny “Inki” i gen. Ryszarda Kuklińskiego.

Zygmunt Szendzielarz był oficerem Wojska Polskiego. Po kampanii wrześniowej nie udało mu się przedostać na Zachód i w Wilnie związał się z ZWZ-AK. Dowodził V Wileńską Brygadą AK. Pod koniec lipca 1944 brygada została otoczona w lasach Puszczy Grodzieńskiej przez Sowietów i “Łupaszka” wydał rozkaz o jej rozformowaniu. Zarówno on jak i jego żołnierze podjęli jednak walkę partyzancką z oddziałami Armii Czerwonej, która trwała aż do 1947 roku. “Łupaszka” został aresztowany w 1948 roku w wyniku rozpracowania Wileńskiego Okręgu AK. Był przetrzymywany w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej i torturowany. Podczas procesu nie wypierał się on udziału w konspiracji ani nie prosił o łaskę. W 1951 wykonano na nim wyrok śmierci. Jego odnalezione na Łączce szczątki pochowano z honorami 24 kwietnia 2016 roku.

Źródło: tvp.info

Komentarze