Dyskusje młodzieży o generale Franco – dla prawicy bohater, dla lewicy faszysta | Narodowcy.net

Dyskusje młodzieży o generale Franco – dla prawicy bohater, dla lewicy faszysta

W przestrzeni publicznej radykalnie odżyła debata o postaci generała Francisco Franco – przywódcy antyrepublikańskiego przewrotu i hiszpańskiego dyktatora po wojnie domowej w tym państwie, która skończyła się zwycięstwem strony narodowej. Tradycyjnie w dyskusjach ścierają się dwie strony – sympatyków i przeciwników frankizmu.

Sytuacja zaczęła się od opublikowania wpisów upamiętniających zdobycie Madrytu przez siły gen. Franco, co oznaczało zajęcie ostatniego bastionu Republiki Hiszpańskiej (28 marca 1939 rok). Owe posty znalazły się na facebookowych stronach zarówno Młodzieży Wszechpolskiej, jak i Młodych dla Wolności.

Szczególnie ożywione dyskusje odbyły się na stronach Młodzież Wszechpolska – Okręg Łódzki oraz Młodzi dla Wolności – Poznań.

Wspaniała postać historyczna, tak znienawidzona przez jego przeciwników, że musieli go wyciągnąć z grobu. To tylko potwierdza maksymę na zdjęciu” – pisze jeden z użytkowników pod wpisem Łódzkiej MW, nawiązując do sprawy ekshumacji gen. Franco.

Fajnie, że się nie kryjecie ze swoim faszolstwem, naprawdę doceniamy” – pisze sympatyk Lewicy.

Różnica między Franco, a socjalistami jest taka, że decyzją powyższego w Dolinie Poległych spoczywają Ci, którzy walczyli po przeciwnych stronach barykady. Natomiast rząd socjalistów w drodze zemsty zdecydował o usunięciu grobu Franco z tej Bazyliki.” – tak brzmi treść kolejnego komentarza.

Jak wspominaliśmy, równie burzliwa dyskusja odbyła się pod postem poznańskich Młodych dla Wolności

Cytat nadal aktualny. Racja jest po naszej stronie i dzięki niej zwyciężymy z kłamcami.” – pisze internauta, odnosząc się do słów gen. Franco zawartych na grafice posta.

Ta „wolność” w waszej nazwie wobec tego co tu piszecie brzmi jak mało zabawny żart” – głosi treść komentarza użytkownika z nakładką Partii Razem na zdjęciu profilowym.

Tak jak nie sympatyzuję z waszą partią, tak duży plus za post” – brzmi następny komentarz.

Poznańscy Młodzi dla Wolności zostali również skrytykowani przez Dariusza Szczotkowskiego. „Młodzi dla Wolności Poznań, jak i sam poznański oddział partii KORWiN, opublikowały post, w którym wychwalają rządy dyktatora i faszysty F. Franco.” – pisze Szczotkowski

Oprócz lokalnych stron organizacyjnych wpis o generale Franco został opublikowany również na ogólnopolskim Twitterze Młodzieży Wszechpolskiej:

 

Prawdopodobnie nie są to ostatnie dyskusje w obecnym czasie na temat postaci generała Franco.

Komentarze