Facebook zablokowany w Papui-Nowej Gwinei przez "fake newsy" | Narodowcy.net

Facebook zablokowany w Papui-Nowej Gwinei przez „fake newsy”

Rząd Papui Nowej Gwinei przez miesiąc wstrzyma dostęp do Facebook’a. A to za sprawą „fake newsów”.

Decyzję podjął Sam Basil – minister komunikacji w 8 milionowym kraju położonym w Oceanii. Powodem  ma być narastające zagrożenie dezinformacji społeczeństwa przez “fake newsy” i narastająca ilość “fake userów” – czyli kont ze sfabrykowanymi danymi osobowymi, pod które podszywają się m. in. reklamodawcy, naciągacze i przestępcy seksualni.

Miesiąc bez Facebooka pozwoli nam na zidentyfikowanie fałszywych kont, jak też na wytypowanie osób dodających na stronę treści pornograficzne i tych, rozpowszechniających fałszywe informacje

– mówi minister komunikacji PNG w rozmowie z gwinejską gazetą Post Courier.

Gwinejski minister głośno wyrażał swoje zaniepokojenie związane z bezpieczeństwem w sieci Facebook od czasu wybuchu skandalu Cambridge Analytica.

Rządy nigdy nie miały okazji naukowo przebadać wad i zalet płynących z używania platformy Facebook

– wypowiada się minister w kolejnym wywiadzie.

Sam Basil chce przede wszystkim, aby jego obywatele byli produktywni oraz ich dane – bezpieczne w sieci. Jego zdaniem, niewykrywane przez administrację Facebooka “fake konta” reklamujące nieprzebadane produkty powodują duże niebezpieczeństwo dla zdrowia mieszkańców tego wyspiarskiego kraju. Minister chce też, by jego naukowcy ustalili, czy PNG może mieć własną wersję Facebooka oporną na wykupywanie danych użytkowników.

źródło: noizz.pl

Komentarze