Feministki zakłóciły uroczystości z okazji rocznicy śmierci gen. Franco | Narodowcy.net

Feministki zakłóciły uroczystości z okazji rocznicy śmierci gen. Franco

Trzy półnagie aktywistki z feministycznej grupy Femen z obnażonymi biustami zakłóciły w niedzielę wiec osób zgromadzonych w Madrycie na Plaza de Oriente, które chciały uczcić rocznicę śmierci byłego dyktatora Hiszpanii Francisco Franco.

Generał w 1936 r. stanął na czele rebelii, które miały na celu obalić komunizujący rząd, gdy kraj zaczęła ogarniać fala terroru. Spowodowało to trwającą trzy lata wojnę domową i kosztowała życie tysięcy ludzi ale zastopowała instalowanie w Hiszpanii stalinowskiego komunizmu.

Trzy kobiety podczas uroczystości epatowały nagimi biustami z namalowanymi słowami „legalny faszyzm” i „narodowy wstyd” zostały aresztowane przez policję.

Gorąco było również w Dolinie Poległych – podmadryckim mauzoleum, w którym pochowano 37 tysięcy ofiar wojny domowej, zarówno republikanów, jak i nacjonalistów. Funkcjonariusze policji interweniowali w południe w tamtejszej bazylice Dolinie Poległych. Interwencja miała miejsce na tyłach ołtarza, gdzie znajduje się grobowiec Franco. Kilkudziesięciu frankistów  utworzyło krąg wokół grobu po zakończeniu różańca krzycząc popularne w okresie frankistowskim hasło „Naprzód, Hiszpanio!” (¡Arriba España!) oraz „Franco, obecny” (¡Franco, presente!). Tego typu publiczne demonstracje sympatii wobec rządów Franco są zakazane na mocy przepisów ustawy o pamięci narodowej i pojednania.

Policja musiała też odgradzać frankistów od ich przeciwników, którzy na zewnątrz kaplicy domagali się usunięcia doczesnych szczątków generała oraz lider Falangi – Primo de Rivery z Doliny

Źródło: medianarodowe.com

Komentarze