Finowie najszczęśliwszym narodem na świecie | Narodowcy.net

Finowie najszczęśliwszym narodem na świecie

Finowie są najszczęśliwszym narodem na świecie. Tak wynika z raportu World Happines 2018. Polska awansowała o cztery miejsca.

Uważani za ponurych, mieszkańcy Finlandii okazują się być największymi szczęściarzami na świecie. PKB na mieszkańca, wsparcie socjalne, oczekiwana długość życia w zdrowiu, wolność społeczna oraz brak korupcji dały im 1. miejsce w raporcie World Happines 2018. Północny kraj wyprzedził tym samym swojego sąsiada – Norwegię. Tuż za nimi w pierwszej dziesiątce znalazły się Dania, Islandia, Szwajcaria, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Szwecja oraz Australia. Uplasowana na 42 miejscu Polska awansowała z miejsca 46. Polacy są zatem szczęśliwsi niż m.in. Włosi, Japończycy i Węgrzy.

Na drugim końcu zestawienia znalazły się kraje afrykańskie. Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska oraz Burundi zostały uznane za najmniej szczęśliwe.

Amerykanie, mimo, ze ich kraj stale się bogaci, tracą zadowolenie z życia. USA z miejsca 14. spadły na 18. Na wynik wpłynęło osłabienie sieci wsparcia socjalnego, spadek zaufania do instytucji publicznych i wzrost poczucia istnienia korupcji.

Raport został opracowany przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), inicjatywę ONZ. Objął 156 krajów.

Źrodła: forbes.pl, wiadomosci.onet.pl

Komentarze