Firma Mosanto zapłaci wysokie odszkodowanie rolnikowi | Narodowcy.net

Firma Mosanto zapłaci wysokie odszkodowanie rolnikowi

Wyrokiem sądu kalifornijskiego koncern Mosanto musi zapłacić odszkodowanie w wysokości 289 milionów dolarów ogrodnikowi choremu na raka. Mężczyzna nabawił się choroby przez długotrwałą ekspozycję na działanie herbicydu zawierającego glifosat.

Mosanto to amerykański koncern biochemiczny. Od 2016 roku należący do niemieckiej firmy farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer. Firma zza oceanu specjalizuje się w produkcji glifosatu i wykorzystuje go w herbicydzie Roundup. Wiele organizacji   obrońców środowiska wzywa do zakazania glifosatu, od momentu kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, ogłosiła w marcu 2015 roku, że związek może wywoływać raka.

46 letni mieszkaniec Stanów Zjednoczonych Dewayne Johnson, był zdania, że gdy pracował jako ogrodnik stosował środki chwastobójcze Roundup Pro i Ranger Pro, produkowane przez Mosanto. Mężczyzna jest chory na raka i według lekarzy zostały mu dwa lata życia. Sąd w piątek 10 sierpnia uznał, że firma Mostano nie umieściła na produkcie ostrzeżenia, przed skutkami obocznymi. Według mediów proces wygrany przez Dewayna jest historyczny i uruchomi wiele procesów przeciwko koncernowi amerykańskiemu.

Firma Mosanto po wyroku sądowym wydala oświadczenie podpisane przesz wiceprezesa firmy Scott Partridge. W komunikacie firma współczuje mężczyźnie, ale wiele wydanych ekspertyz miało wykazać, żeprodukty firmy Mosanto, nie mogły wywołać choroby nowotworowej.

źródło: forsal.pl

Komentarze