Grecja zażąda reparacji wojennych od Niemiec które mogą wynosić najmniej 290 miliardów | Narodowcy.net

Grecja zażąda reparacji wojennych od Niemiec które mogą wynosić najmniej 290 miliardów

Grecki parlament zdecydował, że Ateny wystąpią oficjalnie z żądaniami reparacji od Niemiec za zniszczenia oraz zbrodnie popełnione w czasie II Wojny światowej. Zdaniem greckiej komisji  ekspertów wartość odszkodowań wynosi co najmniej 290 miliardów.

Decyzję przyjęto przytłaczjącą większością. Rząd premiera Aleksisa Ciprasa ma w tej sprawie podjąć niezbędne kroki dyplomatyczne i prawne. Premier Grecji zapowiedział podjęcie kroków w tej sprawie.

Cipras dodał, że nie chciał wiązać tej kwestii z kryzysem finansowym, który przechodził jego kraj w ostatnich latach. Teraz kiedy wygasły programy pomocowe, zdaniem premiera Grecji jest to odpowiedni czas by domagać się reparacji wojennych.

Żądania Aten obejmują również pożyczkę wymuszoną przez III Rzeszę oraz odszkodowania dla rodzin pomordowanych.W 1942 r. Centralny Bank Grecji musiał udzielić pożyczki w wysokości 476 miliardów marek na pokrycie kosztów związanych z okupacją kraju.

Grecja w czasie II wojny światowej została podzielona na trzy strefy:niemiecką, włoską i strefę bułgarską.Wprowadzono również obowiązek dostarczania  żywności do Rzeszy, co doprowadziło do śmierci głodowej która pochłonęła 300 tysięcy ofiar.

Źródło: medianarodowe.com

Komentarze