"Hipsterkatoliczka" o filmie "Kler": "Ten film dla mnie jako katoliczki jest filmem pięknym" | Narodowcy.net

“Hipsterkatoliczka” o filmie “Kler”: “Ten film dla mnie jako katoliczki jest filmem pięknym”

Jola Szymańska, blogerka znana  jako “Hipsterkatoliczka”, mówi o “pięknym filmie Kler”, który ma pomóc oczyścić Kościół. Nie zwraca jednak uwagi, jak on może wpłynąć na ludzi młodych, którzy dopiero rozeznają swoją wiarę.

W ostatnim czasie dało się zaobserwować większe niż zwykle zamieszanie wokół Kościoła i samych księży. Oczywiście większość komentarzy opinii publicznej stała w ofensywie do duchowieństwa. Zdaje się, że “zwieńczeniem” dyskusji na ten temat jest film “Kler”.

“Hipsterkatoliczka” zaczyna swoją wypowiedź od słów:

Dla mnie jako katoliczki ten film jest filmem pięknym, smutnym, wzruszającym i oczyszczającym

Ciężko powiedzieć, żeby coś, co pokazuje jakąkolwiek patologię było piękne czy wzruszające. Tym bardziej, jeśli jest pokazywane w tak ordynarny sposób. W dalszej części filmu, Szymańska mówi:

Ja jako katoliczka, jako osoba wierząca absolutnie nie czuję się w żaden sposób zaatakowana. Ja się wręcz czuję obroniona

Kolejne ciekawe sformułowanie. “Obroniona” w kontekście wypowiedzi przez reżysera i aktorów w filmie na temat tego, czego “mówić nie wolno”, jak wyjaśnia autorka filmu. Jednak trzeba się zastanowić, czy taki sposób ukazania Kościoła, to próba jego oczyszczenia czy zdyskredytowania.

Sam film na świadomego katolika może nie wpłynąć w żaden sposób. Jednak, co będzie, gdy obejrzy go młody człowiek nie mający za wiele wspólnego z wiarą lub rozeznający ją? Czy skupi się na pogłębianiu wiary, czy przez ukazany obraz, który może sobie wyjaśnić: Kościół = film “Kler”, odejdzie?

Poza Jolą Szymańską w podobnym tonie, na temat “Kleru”, wypowiadają się również osoby duchowne, np. ks. Kramer lub o. Szustak.

Jako redakcja polecamy tekst Piotra Balińskiego w temacie kleru. Kliknij tutaj.

Całość wypowiedzi Joli Szymańskiej możecie zobaczyć tutaj.

źródło: youtube.com, jolaszymanska.pl, grzegorzkramer.pl

Komentarze