Hiszpańscy nacjonaliści stworzyli antyunijną koalicję | Narodowcy.net

Hiszpańscy nacjonaliści stworzyli antyunijną koalicję

ADÑ-Identidad Espanola to hiszpańska koalicja antyunijna, która składa się z kilku nacjonalistycznych ugrupowań. Jest to m.in.: Falanga, Demokracja Narodowa i Juntas de Ofensiva Nacional-Sindicalista. Chcą dostać się do Parlamentu Europejskiego, by walczyć o hiszpańskość Hiszpanii. 

Postulują oni rozwiązanie bądź opuszczenie Unii Europejskiej. Chcą także powrotu waluty narodowej, zaprzestania przyjmowania imigrantów (deportację części z kilku milionów), walki z bezrobociem. Są zdecydowanymi przeciwnikami liberalizmu.

Z ankiety dziennika ,,El Confidencial” wynika, że ponad połowa Hiszpanów chciałaby przeprowadzenia przedterminowych wyborów.

Najpopularniejszym ugrupowaniem pozostaje rządząca krajem Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza. Głosować na nią chce 22,6% Hiszpanów, co daje jej od 92 do 96 mandatów w Kongresie.

Partia Ludowa rządząca przez większość ostatniego dwudziestolecia ma 19,2%. Przez wiele lat była głównym ugrupowaniem hiszpańskiej prawicy, ale krytykowano ją za ustępstwa światopoglądowe wobec środowisk lewicowych.

Partia Ciudadanos mogłaby liczyć na 18,8%, co daje jej 66-70 miejsc w Kongresie.

Skrajnie lewicowy blok Unidos Podemos zdobył 15,8%, co daje mu 45-47 mandatów.

Duży wzrost odnotowuje nacjonalistyczna partia Vox. Wśród ankietowanych zdobyła 12,9%, co daje jej 43-45 miejsc w Kongresie.

Koalicja hiszpańskich ugrupowań nacjonalistycznych uczestniczyła niedawno w marszu na rzecz jedności kraju, przyłączając się do tłumu kilkudziesięciu tysięcy osób oskarżających o zdradę rząd centralny w Madrycie. Skupili się oni głównie na problemie Unii Europejskiej, która ich zdaniem po cichu wspiera kataloński separatyzm, ponieważ to właśnie w Brukseli ukrywa się były szef rządu tego regionu, Carles Puigdemont. To właśnie on jesienią 2017 roku zorganizował nielegalne referendum niepodległościowe, za co jest obecnie ścigany przez hiszpańską policję.

Hiszpańska organizacja Democracia Nacional utrzymuje kontakty z polskimi narodowcami i jest co roku na Marszu Niepodległości.

 

Źródła: tvp.info, nacjonalizm.wordpress.com, medianarodowe.com

 

Komentarze