Hiszpański Rząd chce usunięcia szczątków gen. Franco z mauzoleum | Narodowcy.net

Hiszpański Rząd chce usunięcia szczątków gen. Franco z mauzoleum

Hiszpański rząd ma w planach usunięcie szczątków gen. Franco z mauzoleum Valle de los Caidos. W ich miejscu chce zrobić miejsce pamięci ofiar wojny domowej.

Decyzja dotycząca szczątków gen. Franco zapadła w zeszłym roku w Parlamencie. Premier Pedro Sanchez powiedział wtedy, że dokładna data nie jest jeszcze znana, ale napewno się tym zajmą. Dodatkowo, jego komentarz pokazuje, że ten nie zna historii własnego kraju:

Hiszpania nie może zezwalać na symbole, które dzielą Hiszpanów. Coś, co jest niewyobrażalne w Niemczech lub we Włoszech, a więc w krajach, które również zostały dotknięte przez faszystowskie dyktatury, powinno być także wyobrażalne w naszym kraju

Rzecznik partii socjalistycznej stwierdził natomiast, że mauzoleum powinno zostać przekształcone w neutralne miejsce pojednania i pamięci łączące wszystkich Hiszpanów.

Generał Franco był człowiekiem stojącym na czele junty w 1936 roku, sprzeciwiającym się lewicowemu rządowi. W wojnie domowej zwyciężył niosąc na ustach hasło “chrześcijańskiej krucjaty przeciwko komunizmowi”.

źródło: pch24.pl

Komentarze