Hongkong zagłębiem bogaczy. Wyprzedził Nowy Jork | Narodowcy.net

Hongkong zagłębiem bogaczy. Wyprzedził Nowy Jork

Amerykańska firma analityczna WEALTH-X opublikowała informacje, z których wynika, że Hongkong jest miastem, w którym zamieszkuje największa liczba bogaczy. Po raz pierwszy od 2011 roku wyprzedził on Nowy Jork. 

Liczba mieszkańców Hongkongu, których majątek przekracza wartość 30 milionów dolarów amerykańskich osiągnęła 10 tysięcy. W porównaniu w ubiegłym rokiem to wzrost o blisko 3 tysiące osób. Głównymi powodami takiego stanu rzeczy są hossa na giełdzie w Hongkongu oraz dynamiczny rozwój chińskiej gospodarki. Wzrost liczby bardzo majętnych mieszkańców tego chińskiego miasta wpisuje się w ogólny trend zaobserwowany dla kontynentu azjatyckiego. W ostatnim czasie liczna bardzo bogatych mieszkańców Azji wzrosła o 20%.

Listę najbardziej majętnych mieszkańców Hongkongu otwiera Li Ka-Shing z firmy Cheung Kong, która kontroluje porty a także firmy telekomunikacje i energetyczne. Na drugim miejscu uplasował się twórca konsorcjum internetowego ALIBABA Jack Ma. Kolejne miejsce zajmuje założyciel konsorcjum firm IT i jednocześnie globalnej firmy inwestycyjnej TENCENT.

Pomimo ,,zepchnięcia” przez Hongkong Nowego Jorku na drugie miejsce w zestawieniu największej liczby bardzo bogatych mieszkańców, to jednak Stany Zjednoczone i tak pozostają krajem, w którym mieszka ich największa liczba.

Kolejnymi miastami, które mogą poszczycić się pokaźną liczbą bardzo majętnych mieszkańców są kolejno Tokio, Los Angeles, Paryż, Londyn, Chicago, San Francisco, Waszyngton, Osaka.

W ubiegłym roku na całym świecie mieszkało 250 tysięcy osób, sklasyfikowanych jako bardzo majętne. Wartość ich majątków szacuje się na 31,5 biliona dolarów amerykańskich. Według prognoz liczba ta w ciągu najbliższych czterech lat wzrośnie do 260 tysięcy, a ich majątek osiągnie równowartość 44,3 biliona dolarów amerykańskich.

źródło: bankier.pl

Komentarze