Iran rozpoczął wzbogacanie uranu powyżej międzynarodowego limitu | Narodowcy.net

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu powyżej międzynarodowego limitu

Rząd Iranu poinformował iż rozpoczął wzbogacanie uranu powyżej 3.67%, czyli poziomu założonego w międzynarodowej umowie nuklearnej, pozwalającego wykorzystać go w energetyce jądrowej. Iran robi to w ramach planu wycofania się z części postanowień umowy.

O decyzji władze Iranu poinformowały na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w Teheranie, w której udział wzięli między innymi minister spraw zagranicznych, rzecznik irańskiej organizacji energii atomowej oraz rzecznik administracji.

Sygnatariusze międzynarodowej umowy nuklearnej nie wykorzystali 60-dniowego terminu na zrównoważenie skutków odejścia USA z umowy oraz nałożenia sankcji na Teheran.

Iran poinformował także że jeśli w  nic się nie zmieni, to w przeciągu najbliższych 60 dni zostaną naruszone przezeń kolejne punkty umowy.

Od dziś ma rozpocząć się proces wzbogacenia uranu, do 5% dla Irańskiej elektrowni w Buszerze, oraz 20% dla reaktora badawczego w Teheranie. Irańczycy poinformowali także że są w stanie wzbogacić uran do każdego poziomu w każdej ilości.

Źródła: Ponformowani.pl; TVP.info

Komentarze