Izrael i Stany Zjednoczone opuszczają UNESCO | Narodowcy.net

Izrael i Stany Zjednoczone opuszczają UNESCO

Izrael poinformował, że od 1 stycznia 2019 roku przestanie być członkiem UNESCO, organizacji narodów zjednoczonych wspierającej współpracę w zakresie kultury, sztuki i nauki.

W piątek rząd izraelski powiadomił dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay, że za rok opuści szeregi tej organizacji. Tym samym poszedł drogą Stanów Zjednoczonych prezydenta Trumpa, które o podobnym kroku powiadomiły w październiku ubiegającego roku. Państwa te wspólnie opuszczają UNESCO ponieważ oskarżają tę organizację o postawę antyizraelską. Zdaniem premiera Izraela Benjamina Natenjahu głównym powodem takiej decyzji jest “fałszowanie historii” przez ostatnie uchwały przegłosowane przez UNESCO, polegające na oddzieleniu historii Żydów i historii Ziemi Świętej. Dyrektorka UNESCO uważa, że takie sprawy powinny zostać załatwione w formie wzmożonego dialogu wewnątrz organizacji.

UNESCO – jest organizacją ONZ powołaną do wspierania współpracy międzynarodowej w zakresie kultury, sztuki i nauki. Została założona 4 listopada 1946 i umieszczona z siedzibą w Paryżu. Do jego statutowych działań należy m.in. prowadzenie listy obiektów należących do światowego dziedzictwa kulturowego, do którego wpisane są zabytki najwyższej klasy i wartości historycznej (Polska ma ich 15).

źródła:
www.interia.pl
www.wiadomości.onet.pl

Komentarze

Filip Albert

Konserwatywny Narodowiec, Cywilizacyjny Łacinnik, Religijnie Rzymski Katolik, Wielbiciel Chestertona i Dostojewskiego, Entuzjasta kina rosyjskiego, psychologicznie asperger i endostatyk,