Izrael wprowadza nowe prawo dotyczące segregacji ludności | Narodowcy.net

Izrael wprowadza nowe prawo dotyczące segregacji ludności

Izrael wprowadził dziś prawo stanowiące państwo narodowe narodu żydowskiego. Od tej pory w wybranych dzielnicach i miastach nie będzie mógł mieszkać nikt, kto nie jest Żydem.

Ustawa gwarantuje wyłączne prawo narodu żydowskiego do samostanowienia w Izraelu. Sceptycy twierdzą, że zaostrzy to konflikt między Żydami, a mniejszością arabską, która stanowi 21% populacji w tym dziewięciomilionowym kraju. Język arabski mający do tej pory status języka urzędowego będzie już tylko językiem “o statusie specjalnym”.

Nowa ustawa została uznana za historyczną przez jej zwolenników, gdyż jak twierdzą Izrael zawsze aspirował do bycia jednocześnie państwem żydowskim a zarazem demokratycznym. Jednak przeciwnicy ustawy uważają, że jest zupełnie odwrotnie – ustawa jest rasistowska, dyskryminująca i uderza w demokrację.

Ustaliliśmy prawnie fundamentalną zasadę naszego istnienia. Izrael jest narodowym państwem narodu żydowskiego i szanuje prawa wszystkich swoich obywateli

– powiedział premier Izraela Benjamin Netnjahu.

Ahmad Tibi, parlamentarzysta ze Zjednoczonej Listy Arabskiej napisał na Twitterze, że ustawa ta jest początkiem faszyzmu i apartheidu.

Adalah, ośrodek prawny, który zajmuje się prawami arabskimi w Izraelu wydał oświadczenie, w którym napisał:

To prawo gwarantuje etniczno-religijny charakter Izraela jako wyłącznie żydowskiego i wzmacnia przywileje cieszące się przez żydowskich obywateli, jednocześnie utrzymując dyskryminację wobec palestyńskich obywateli i legitymizując wykluczenie, rasizm i systemową nierówność

Hassan Jabareen, dyrektor generalny Adalah dodał:

Żydowskie prawo narodowo-państwowe zawiera kluczowe elementy apartheidu, który jest nie tylko niemoralny, ale także absolutnie zabroniony przez prawo międzynarodowe

Wersja ustawy, która została zaakceptowana przez Kneset pomija wzmianki o demokracji oraz o zasadach równości, co według krytyków jest sprzeczne z podstawowym prawem Izraela, Deklaracją Niepodległości, w której czytamy:

[Izrael – przyp.red.] będzie sprzyjał rozwojowi kraju z korzyścią dla wszystkich jego mieszkańców

oraz

zapewni całkowitą równość praw socjalnych i politycznych wszystkim jego mieszkańcom, niezależnie od  religii, pochodzenia lub płci

Ponadto nowa ustawa stwierdza, że Jerozolima jest niepodzielnie stolicą Izraela. Kontrowersje w ostatnim czasie wywołało przeniesienie ambasady USA z Tel-Awiwu do Jerozolimy.

W Ma’alot-Tarshiha, gminie powstałej w wyniku połączenia żydowskiego miasta Ma’alot i palestyńskiego Tarshiha, wejście ustawy w życie wywołało niemałe poruszenie wśród Palestyńczyków.

Ustawa przyjęta została 62 głosami w stosunku do 55 przeciw.

źródło: aljazeera.com, nytimes.com

Komentarze