Izraelski dziennik oburzony polskimi obchodami wybuchu II Wojny Światowej | Narodowcy.net

Izraelski dziennik oburzony polskimi obchodami wybuchu II Wojny Światowej

1.09 cała Polska obchodziła smutną 80 rocznicę rozpoczęcia II Wojny Światowej. Jednak dla izraelskiego dziennika było oburzające, że za mało wspominano o żydowskich ofiarach wojny.

Izraelską gazetę “Haarec”  oburzył fakt, że polski rząd podkreślił głównie cierpienia polskiego narodu i “umniejszył jego rolę w zadawaniu cierpienia innemu narodowi”. Według pisma za mało poświęcono uwagi żydowskim bohaterów z czasów wojny. Gazeta skrytykowała również własny rząd. “Haarec” zarzucił Tel Awiwowi, że uznał polską narrację historyczną.

 

Przedstawicieli narodu polskiego opisywano jako bohaterów i bojowników o wolność, którzy ryzykowali życiem dla całego kontynentu europejskiego i płacili najwyższą cenę w wojnie przeciwko Niemcom (…) Ale Żydzi – grupa, która w drugiej wojnie światowej zapłaciła najwyższą cenę – byli niemal całkowicie nieobecni w przemówieniach, zgromadzeniach, uroczystościach i marszach.

Powinniśmy jednak być wściekli, że cierpienie Żydów – których 6 mln zamordowano podczas wojny, z czego połowę stanowili polscy obywatele – nie odbiło się echem w państwowych i oficjalnych obchodach w Polsce, ale zostało w nich skonsumowane, jak gdyby nigdy nie miało miejsca” –  dziennikarz Ofer Adaret .

 

źródła: autonom.pl, medianarodowe.com

Komentarze