Japończycy mają szanse na stanie się światowym gigantem | Narodowcy.net

Japończycy mają szanse na stanie się światowym gigantem

Obszar, na którym znajdują się wulkaniczne wyspy Ogasawara może okazać się kopalnią cennych metali, które znajdują się około 6000 m pod powierzchnią morza. Ich wydobycie może okazać się kosztowne.

Jak twierdzą odkrywcy pod strefą ekonomiczną należącą do Japonii znajdować się może nawet 16 milionów ton rzadkich metali. To między innymi itr, europ, dysproz i terb. Metale te znajdują zastosowanie m. in. w smartfonach, akumulatorach i samochodach hybrydowych. Zasoby są tak duże, że mogą pokryć zapotrzebowanie na te metale na kilkaset lat. Dzięki temu Japonia może całkowicie uniezależnić się od Chin i zostać nowym światowym gigantem.

Jednak duży problem stanowić może ich wydobycie, gdyż cenne pierwiastki znajdują się 6000 metrów pod powierzchnią, a archipelag leży około 1800 metrów od Tokio. Japończycy jednak już pracują nad metodą wydobycia – prawdopodobnie wykorzystane zostaną filtry hydrocyklonowe, które pozwolą oddzielić cząsteczki ziemi i piasku od samych pierwiastków.

Co więcej, dwa lata temu pracownicy Uniwersytetu w Tokio odkryli duże ilości tychże metali na obszarze nie podlegającym pod żadne państwo, a co za tym idzie każdy ma równe szanse w rywalizacji o złoża.

Źródło: business.financialpost.com, nauka.money.pl

Komentarze