Japonia: porozumienia w sprawie energetyki jądrowej | Narodowcy.net

Japonia: porozumienia w sprawie energetyki jądrowej

Dwa największe japońskie przedsiębiorstwa energetyczne w porozumieniu z dwoma innymi dążą do osiągnięcia porozumienia w sprawie energetyki jądrowej. Jest to skutkiem zmagania się branży z rosnącymi kosztami związanymi m. in. z likwidacją starych reaktorów i bezpieczeństwem.

Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. i Chubu Electric Power Co. prowadzą rozmowy z Hitachi Ltd. i Toshiba Corp. w celu ewentualnego utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa, którego zadaniem byłaby obsługa reaktorów. Jak donoszą japońskie media, firmy planują również pozbycie się starych reaktorów.

Koszty likwidacji i koszty bezpieczeństwa wzrosły dla dostawców energii po wydarzeniach w Fukushimie oraz po trzęsieniach ziemi i tsunami w 2011 roku. Wprowadzono wtedy bardziej rygorystyczne zasady bezpieczeństwa.

Aktualnie w Japonii większość firm zajmujących się energią jądrową przystępuje do konserwacji reaktorów. Czterokierunkowe partnerstwo ma na celu konsolidację personelu oraz technologii. Ponadto, ma to zwiększyć wydajność oraz usprawnić sprawy finansowe.

TEPCO planuje odbudowę poprzez dostosowanie działalności nuklearnej. Ma to być zapobieżenie wydarzeń takich jak w Fukushimie czy poprzez warunki naturalne, co w przeszłości było powodem do płacenia ogromnych odszkodowań. Co więcej, TEPCO próbuje również nawiązać współpracę z innymi przedsiębiorstwami, aby wznowić budowę elektrowni jądrowej Higashidori w prefekturze Aomori.

Sektor jądrowy dostarczył 30% energii elektrycznej w Japonii przed kryzysem w marcu 2011 roku. Wszystkie reaktory musiały ponownie zdobyć licencję i były regulowane przez nowe przepisy. Uwydatniło to niedociągnięcia wewnątrz branży energetyki jądrowej.

Dziewięć reaktorów otrzymało zgodę na dalsze działanie po kosztownych modernizacjach, dzięki którym spełniły nowe normy bezpieczeństwa.

źródło: japantimes.co.jp

Komentarze