Jersey City: władze chcą usunąć pomnik katyński | Narodowcy.net

Jersey City: władze chcą usunąć pomnik katyński

Burmistrz Jersey City Steven Fulop potwierdził dziś na Twitterze krążące od kilku tygodni pogłoski o planach usunięcia Pomnika Katyńskiego z placu nad rzeką Hudson naprzeciw Manhattanu. Polonia oraz ambasador zapowiadają protest.  

Na portalu społecznościowym, burmistrz Jersey City  napisał: ,,Przeniesiemy pomnik z Exchange Place i tymczasowo go przechowamy w DPW(Departament Prac Publicznych), aby nie został uszkodzony. Podejmujemy prace inżynieryjne przygotowujące teren pod park”. 

 

Informacja ta wywołała zaniepokojenie wśród Polonii mieszkającej w Stanach Zjednoczonych. Nie została ona bowiem poinformowana o planach usunięcia pomnika. Monument ma zostać usunięty bądź przeniesiony w inne miejsce z racji na plany utworzenia w tym miejscu parku, w krajobraz którego Pomnik Katyński się nie wpisuje.

W rozmowie z dziennikarzami Prezes Komitetu Katyńskiego, emerytowany adwokata Krzysztof Nowak mówi, że wszystkie racje prawne są po polskiej stronie. Jednak z racji na niechęć strony amerykańskiej do rozmów z przedstawicielami Polonii, zaangażowano adwokata, który ma poprowadzić prawnie sprawę monumentu.

Głos w sprawie zabrał również ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek:

Zachęcam wszystkie zaangażowane strony do podjęcia produktywnego dialogu, aby znaleźć rozwiązanie, które nie uwzględnia przeniesienia pomnika na stałe. 

 Swój komentarz do sprawy zamieścił na Facebooku historyk Sławomir Cenckiewicz:

Jestem wstrząśnięty decyzją władz miasta Jersey City dotyczącą usunięcia Pomnika Katyńskiego mistrza Pityńskiego! To jeden z najważniejszych symboli polskości w Ameryce!
Jeszcze bardziej przeraża mnie bierność naszych władz centralnych, nie mówiąc już o tych wszystkich “mocnych w gębie” obrońcach dobrego imienia Polski i specach od MaBeNy, którzy wyjechali na 9-dniową majówkę i nie reagują.
W sprawę angażuje się wzorowo nasz ambasador RP w Waszyngtonie i Konsul Generalny RP w NY.
Musimy coś zrobić! Negocjować, delegata RP wysłać do NJ, organizować manifestacje w NJ, pod ambasadą USA w Warszawie, uruchomić nasze kanały komunikacyjne i dyplomatyczne, organizacje i Polonię…
Mamy więc pierwszy efekt nieszczęsnej noweli ustawy o IPN. Zamiast obrony dobrego imienia – klęska, zamiast aktywności – majówka, bo mamy przepis których nas sam obroni.
Dramat!

Pomnik Katyński zlokalizowany w Jersey City w stanie New Jersey u ujścia rzeki Hudson do Atlantyku jest pierwszym stojącym w wolnej przestrzeni miejskiej pomnikiem upamiętniającym mord na polskich oficerach z 1940 roku. Odsłonięto go 19 maja 1991 roku. Autorem monumentu jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński.

 

źródło: pch24.pl, Twitter, Facebook

Komentarze