Jest wyrok w sprawie katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich | Narodowcy.net

Jest wyrok w sprawie katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich

Zapadł wyrok w sprawie katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich według którego Skarb Państwa ponosi cywilną odpowiedzialność za katastrofę hali Międzynarodowych Targów Katowickich – zdecydował dziś Sąd Okręgowy w Warszawie.

Hala Międzynarodowych Targów Katowickich zawaliła się 28 stycznia 2006 roku, gdy w pawilonie nr 1 – największym na terenie MTK – odbywały się targi gołębi pocztowych. Po godzinie 17, gdy dach runął, w pawilonie było mniej niż tysiąc osób. Zginęło 65 osób, ponad 140 zostało rannych, 26 osób doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.  W szczytowym momencie,było nawet 8 tys. zwiedzających. Była to największa katastrofa budowlana w historii Polski.

Śledztwo w tej sprawie Prokuratura zakończyła w 2008 roku, natomiast rok później rozpoczęła się proces. Na ławie oskarżonych zasiadło 11 osób, które zdaniem śledczych przyczyniły się do tej tragedii. Wśród nich znaleźli się byli szefowie MTK, projektanci i wykonawcy.

Wyrok sądu pierwszej instancji zapadł w czerwcu 2016 roku. Następnie akta sprawy wraz z liczącym 778 stron uzasadnieniem trafiły do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Prawomocne rozstrzygnięcie zapadło we wrześniu zeszłego roku. Sąd wymierzył kary od 1,5 do 9 lat więzienia pięciu oskarżonym, kolejne cztery osoby zostały uniewinnione.

Najsurowszą karę 9 lat więzienia wymierzono projektantowi hali Jackowi J. Skazani zostali również: były członek zarządu spółki MTK Ryszard Z. na 2 lata więzienia, dyrektor techniczny spółki Adam H. na 1,5 roku, rzeczoznawca budowlany Grzegorz S. – na 2 lata oraz była inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Maria K. – na 2 lata.

Reprezentująca Skarb Państwa mec. Małgorzata Sieńko informowała, że Maria K. została skazana za niewszczęcie postępowania wyjaśniającego w 2002 roku, co nie wiąże się bezpośrednio z katastrofą cztery lata później.

 

źródło: onet.pl

Komentarze