Katowice: Manifestacja Młodzieży Wszechpolskiej po rozwiązanym marszu | Narodowcy.net

Katowice: Manifestacja Młodzieży Wszechpolskiej po rozwiązanym marszu

Młodzież Wszechpolska protestuje po rozwiązaniu Marszu Powstańców Śląskich. Zgromadzenie odbyło się po wygranej w sądzie z prezydentem miasta Marcinem Krupą, który nie chciał się na nie zgodzić.

Przypomnijmy: 6-go maja na ulicach Katowic środowiska skrajnie lewicowe i tzw. ”demokraci”, podjęli nielegalną próbę zablokowania Marszu Powstańców Śląskich – wydarzenia organizowanego co roku przez Młodzież Wszechpolską. Uczestnicy Marszu zachowali spokój. Prezydent Marcin Krupa natychmiast podjął jednak decyzję o rozwiązaniu legalnego zgromadzenia. Uczestnicy Marszu dotarli ostatecznie do celu i uczcili pamięć powstańców.

Dziś na katowickim rynku dano wyraz niezadowoleniu z decyzji prezydenta. Młodzież Wszechpolska zorganizowała tam manifestację pod hasłem „Maski opadły – PIS PO jedno zło!”. Marcin Krupa nie wydał zgody na jej organizację, odbyła się jednak po wygranej Wszechpolaków w sądzie, który uchylił zakaz prezydenta.

https://www.facebook.com/Wszechpolacy1922/photos/a.119858668650508.1073741829.119617345341307/191051038197937/?type=3&theater

Dzisiejsze zgromadzenie rozpoczęła konferencja prasowa liderów śląskiego środowiska narodowego. Prezes Okręgu Śląskiego Młodzieży Wszechpolskiej, Kamil Lisowski, nakreślił krótko sytuację zaistniałą na marszu i negatywnie ocenił zarówno zachowanie policji jak i decyzję prezydenta miasta. Prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Katowicach, Łukasz Kolada, wyraził swój sprzeciw wobec ograniczaniu wolności słowa dla nacjonalistów. Zastępca koordynatora ONR na Śląsku, Konrad Kątny, zarzucił Marcinowi Krupie zdeptanie demokratycznych wartości w celu przypodobania się liberalnym wyborcom. Jerzy Janoska natomiast, wiceprezes struktur śląskiego Ruchu Narodowego, wyraził swoje oburzenie określaniem uczestników rozwiązanego marszu faszystami w mediach, co miało miejsce bezpośrednio po nim.

 

Uczestnicy zgromadzenia rozwinęli transparent z napisem: „Przerywanie legalnych manifestacji – gdzie w tym prawo i sprawiedliwość” oraz „Krupa puszcza ZOMO przodem, my stoimy za narodem!”. Po przemówieniach i skandowaniu haseł (np. “Panie Krupa pamiętamy, więcej głosów nie oddamy!”), przedstawiciel Urzędu Miasta otrzymał od Wszechpolaków kilka książek historycznych poruszających temat działalności narodowców na Śląsku.

Manifestacja przebiegła bez zakłóceń. Wszechpolacy zapowiadają dalsze dochodzenie swoich praw naruszonych w dniu 6-tym maja.

Komentarze