Kobiety pijące kawę mają grubsze dzieci | Narodowcy.net

Kobiety pijące kawę mają grubsze dzieci

Wystarczy już 1-2 filiżanki kawy dziennie w ciąży, by ryzyko nadwagi i otyłości dziecka w wieku szkolnym wzrosło. Naukowcy ostrzegają.

Naukowcy przestudiowali dane dotyczące niemal 51 000 ciężarnych kobiet w jednym z największych badan na temat zdrowia kobiet w ciąży. Norweskim badaniu matek i dzieci MoBa.

Wynik jest niepokojący. Dzieci matek, które w czasie ciąży piły kawę są bardziej narażone na nadwagę w wieku przedszkolnym i szkolnym. Rozwój dzieci był śledzony do ukończenia przez nie 8 roku życia.

Wśród 5-letnich dzieci matek, które w czasie ciąży konsumowały najwięcej kofeiny liczba tych z nadwagą była o 5 punktów procentowych wyższa niż w grupie dzieci, których matki konsumowały kofeiny najmniej.

Ponadto, związek spożycia kofeiny z nadwaga i otyłością był widoczny nawet wśród potomstwa kobiet, które w czasie ciąży stosowały się do zaleceń dotyczących picia napojów kofeinowych.

Odkrycie nie jest nowe. Wcześniejsze badania na zwierzętach dały podobne rezultaty.

Nawet, jeśli potrzeba więcej badan, zanim dowiemy się, co to odkrycie tak naprawdę oznacza, to kofeina jest substancja, której konsumpcje można w ciąży ograniczyć lub całkowicie z niej zrezygnować.

-powiedziała Verena Sengpiel, docent w dziedzinie położnictwa i ginekologii przy Akademii Sahlgrenska.

W badaniu wzięto pod uwagę źródła kofeiny takie, jak kawa, herbata, napoje energetyczne, czekolada i inne.

Źrodła: http://bmjopen.bmj.com/content/8/3/e018895, friatider.se

Komentarze