Komisja Europejska zdecydowanie popiera odstrzał dzików w Polsce | Narodowcy.net

Komisja Europejska zdecydowanie popiera odstrzał dzików w Polsce

Jak poinformowali reporterzy RMF24 Komisja Europejska popiera plan masowego odstrzału dzików i uważa że podjęte działania są wzorowe.

Zdaniem Brukseli, nie dzieje się nic niepokojącego a w obliczu rozprzestrzeniania ASF niezbędne są zdecydowane reakcje.

Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów– powiedział  jeden z urzędników KE.

Dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży prof. Rafał Kowalczyk pytany, dlaczego populacja dzika w Polsce wzrasta, odpowiedział: „Czynniki, które kiedyś limitowały populację dzika – niższa dostępność pokarmu czy surowe zimy – w tej chwili nie działają tak jak kiedyś. Mamy łagodne zimy, a brak silnych mrozów i wysokiej pokrywa śniegu, zwiększa przeżywalność dzików. Po drugie zwiększa się baza pokarmowa dla tych zwierząt” – powiedział naukowiec. Wyjaśnia, że w ciągu ostatnich 30 lat w Polsce obszar upraw kukurydzy zwiększył się kilkunastokrotnie. „Pola kukurydzy oferują dzikom pokarm i osłonę. A kukurydza uprawiana na ziarno dostępna jest na polach nawet w grudniu czy styczniu” – opowiada biolog.

Źródło: RMF 24.PL/medianarodowe.com

Komentarze