Kuba: poświęcono pierwszy od 1959 roku kościół | Narodowcy.net

Kuba: poświęcono pierwszy od 1959 roku kościół

Nowo wybudowany kościół to pierwsza katolicka świątynia wybudowana na Kubie od momentu wybuchu kubańskiej rewolucji. Ceremonia konsekracji kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sandino jest odczytywana jako nadzieja na poprawę stosunków na linii Havana-Waszyngton.

Ksiądz Hidalberto Hernandez stwierdził:

To historyczne wydarzenia dla Kościoła

Znaczna część środków przeznaczona została przez parafię św. Wawrzyńca z Tampy na Florydzie. Mogła zostać wybudowana dzięki ociepleniu watykańsko-kubańskich stosunków w ostatnich latach. Świątynia parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sandino to jeden z trzech kościołów, jakie otrzymały autoryzację od reżimowych władz.

Ksiądz Hidalberto Hernandez oświadcza:

Wiele rodzin i ich potomkowie porzucili wiarę dlatego, ze nie mieli kościoła, w którym mogliby się modlić

Wybudowanie kościoła odczytywane jest jako most pomiędzy Tampą a Kubą w kontekście zaostrzenia stosunków Stanów Zjednoczonych z kubańskim komunistycznym reżimem. Donald Trump zapowiedział nałożenie na wyspę sankcji, jeśli ta nadal będzie wspierać dyktaturę Nicolasa Maduro w Wenezueli.

Kościół na Kubie podczas rewolucji w 1959 roku był jednym z najgorętszych przeciwników sił komunistycznych. W 1990 Fidel Castro zapowiedział religijną odwilż na Kubie. Od tamtej pory tutejszych katolików odwiedzili papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek.

Nowo konsekrowany kościół znajduje się w rejonie Escambray, gdzie walki z nowymi władzami były wciąż prowadzone kilka lat po rewolucji.

 

Źródło: pch24.pl

Komentarze