Legia Akademicka bez większej odezwy wśród studentów | Narodowcy.net

Legia Akademicka bez większej odezwy wśród studentów

MON zapowiadało, że w tym roku w Legii Akademickiej weźmie udział około 10 tysięcy studentów. Finalnie jest to tylko 3,5 tys.

Pod koniec zeszłego roku były wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk zapowiadał, że 40% studentów w Polsce zainteresowanych jest służbą wojskową. Mówił również, że w ramach Legii Akademickiej udział weźmie 10 tys. studentów.

13 lipca 2017 roku Antoni Macierewicz wydał decyzję o wprowadzeniu programu szkoleniowego z zakresu edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej. Podpisane zostały również umowy z 60 uczelniami, gdzie odbywał się nabór. Zarezerwowano 200 mln złotych na ten projekt, który miał cieszyć się zainteresowaniem wśród polskich studentów. Niestety, wyszło zupełnie inaczej.

Jak informuje MON do części teoretycznej programu Legia Akademicka w te wakacje przystąpiło 5349 studentów. Z pozytywnym wynikiem ukończyło ją 3831. Wnioski na część praktyczną złożyło tylko 3487 uczestników.

Eksperci są mocno zdziwieni tak słabą frekwencją. Kurs obejmuje 30 godzin teorii oraz poznawanie sił zbrojnych od środka wraz z nauką strzelania. Ochotnicy zapewnione mają wyżywienie i umundurowanie, za które płaci wojsko. Do tego wszystkiego płacone jest również 3,8 tys. zł na rękę.

To przyzwoite pieniądze. Jestem zaskoczony tak małym zainteresowaniem (…). Najwyraźniej dzisiaj młodzi ludzie wolą w wakacje wypoczywać niż poświęcić parę tygodni na przeżycie fajnej przygody i jeszcze zarobienie na niej

– komentuje gen. Stanisław Koziej, były szef BBN i były wiceminister obrony narodowej.

Niektórzy zarzucają MON zbyt duże wymagania oraz słabą promocję całego przedsięwzięcia. Jednak jak twierdzi MON, nie mają sobie nic do zarzucenia.

źródło: forsal.pl

Komentarze