Litwa: Sejm wraca do kwestii pisowni nielitewskich nazwisk | Narodowcy.net

Litwa: Sejm wraca do kwestii pisowni nielitewskich nazwisk

Po ponad 10 latach przerwy litewski parlament ma zająć się projektem ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk, w tym nazwisk polskich w litewskich dokumentach.

Informacja ta została opublikowana we wtorek w Radiu Maryja. Litewscy posłowie mają zająć się tą kwestią podczas jesiennego posiedzenia Sejmu.

O potrzebie ponownego zajęcia się kwestią pisowni nielitewskich nazwisk poinformował przewodniczący parlamentu Viktoras Pranckietis. „Wilno nie może dłużej zwlekać z decyzją w kwestii pisowni nielitewskich nazwisk, w tym nazwisk polskich w litewskich dokumentach” – powiedział polityk.

W litewskim Sejmie rozpatrywane będą dwa projekty dotyczące tej sprawy – jeden autorstwa socjaldemokratów a drugi opracowany przez konserwatystów. Wg. dziennikarzy Radia Maryja projekt socjaldemokratów przewiduje zalegalizowanie oryginalnej pisowni nielitewskich nazwisk alfabetem łacińskim, natomiast projekt konserwatystów dopuszcza pisownię oryginalną jedynie na dalszych stronach paszportu. Na pierwszej stronie tego dokumentu miałoby figurować nazwisko jedynie w wersji litewskiej. Na to rozwiązanie nie wyrażają zgody Polacy mieszkający na Litwie. Domagają się oni oryginalnego zapisu swoich nazwisk.

Jednocześnie Radio Maryja informuje, że proponowane zmiany mogą nie dotyczyć Polaków żyjących na Litwie od wielu pokoleń. Według propozycji Komisji Języka Litewskiego legalizacja nielitewskiej pisowni odbywałaby się na podstawie uznawalnego dokumentu źródłowego, co może oznaczać, że skorzystają na tym jedynie obywatelki innych krajów, które wyszły za mąż za obcokrajowców i ich dzieci.

źródło: RadioMaryja.pl

Komentarze