Macedonia coraz bliżej zmiany nazwy | Narodowcy.net

Macedonia coraz bliżej zmiany nazwy

19 października parlament Macedonii głosował nad proponowanymi przez rząd zmianami w konstytucji tego kraju. Są one konsekwencją porozumienia między rządami w Skopie i Atenach z czerwca br. 

W głosowaniu zmiany w ustawie zasadniczej poparło osiemdziesięciu ze stu dwudziestu deputowanych. Oznacza to, że ,,za” opowiedziało się ośmiu parlamentarzystów z głównej opozycyjnej partii, prawicowej WMRO-DPMNE. Oficjalnie partia ta jest przeciwko zmianom, które niesie podpisane 12 czerwca. O sprawie pisaliśmy tutaj:

Ubiegłotygodniowe głosowanie  jest pierwszym sposób wielu wymaganych by zmienić nazwę kraju z Republika Macedonii na Republika Północnej Macedonii. Procedura zmiany powinna zakończyć się w styczniu przyszłego roku.

30 września br. Macedończycy poszli do urn by w referendum wypowiedzieć się na temat nadchodzących zmian. Pytanie brzmiało ,,Czy jesteś za członkostwem w Unii Europejskiej i NATO akceptując umowę między Republiką Macedonii a Republiką Grecji?” Niska frekwencja wynosząca 36%, mimo, że 91% z uczestników opowiedziało się na ,,tak”, sprawiła, że było ono niewiążące.

Przyjęcie przez kraj ze stolicą w Skopie nazwy Republika Północnej Macedonii otworzy drogę temu krajowi do UE oraz NATO, co dotychczas było blokowane przez Grację. Swoje poparcie dla zmian wyrazili zachodni politycy – min. kanclerz Niemiec Angela Merkel czy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Przeciwko występie Rosja, wobec czego na początku lipca Gracja wydaliła dwóch rosyjskich dyplomatów.

Inicjatorzy porozumienia – premier Macedonii Zoran Zaew i premier Grecji Aleksis Tsipras – spotkali się w swoich krajach z dużą krytyką z racji na zbyt duże ustępstwa w stosunku do drugiej strony umowy.

źródło: gazeta.pl

Komentarze