Macedonia zmienia nazwę | Narodowcy.net

Macedonia zmienia nazwę

Republika Macedonii Północnej- tak brzemieć ma nowa nazwa państwa położonego na Bałkanach, która ma być używana zarówno wewnątrz kraju jak i na arenie międzynarodowej. To wynik porozumienia z Grecją. 

We wtorek 12 czerwca premierzy Macedonii i Grecji zawarli porozumienie kończące trwajacy kilkanaście lat spór między tymi krajami.

Istotą problemu są zaszłości historyczne. Grecy uważają bowiem, że nazwa ,,Macedonia” odnosi się do starożytnego państwa Aleksandra Wielkiego i nie może odnosić się do współczesnego państwa ze stolicą w Skopje. Spór powstał po odłączeniu się Macedonii od Jugosławii w 1991 roku. Grecy domagali się wówczas od swoich północnych sąsiadów nadania swemu krajowi wieloczłonowej nazwy zawierającej kwantyfikator geograficzny. Z tego powodu na arenie międzynarodowej Macedonia funkcjonowała jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii.

W zamian za zgodę Macedonii na zmianę nazwy Grecja obiecała wycofać swoje objekcje względem członkostwa tego kraju w NATO i UE.

Oczekuje się, że umowa między krajami zostanie podpisana w ten weekend przez ministrów spraw zagranicznych. Następnie zająć się nią ma macedoński parlament, skąd, w przypadku przyjęcia dokumentu, trafi do podpisu na biurko prezydenta Gorge’a Iwanowa. Ten już zapowiedział, że porozumienia nie podpisze.

źródło: rp.pl

 

 

 

Komentarze