Milos Zeman ponownie wybrany prezydentem Czech | Narodowcy.net

Milos Zeman ponownie wybrany prezydentem Czech

W dniu dzisiejszym (sobota) odbyła się druga tura wyborów prezydenckich w Republice Czeskiej. Na Prezydenta wybrany został z poparciem 51% Milosz Zeman pokonując Jirziego Drahosza (48,4% poparcia).

Milosz Zeman jest Prezydentem Czech już od 2013 roku. Jest przedstawicielem czeskiej prawicy, zdecydowanie sprzeciwiającym się narzucaniu przyjmowania uchodźców przez Unie Europejską. Jego oponenci zarzucają mu eurosceptycyzm i “przyjazne stosunki z Trumpem i Putinem”.

W wyborach o urząd Prezydenta jego największym konkurentem był Jirzi Drahosz, wybitny czeski naukowiec i przewodniczący czeskiej Akademii Nauki. Zdecydowanie bliżej mu do politycznego centrum. W swym programie podkreślał wagę integracji europejskiej, a nawet wspomina o przyjęciu waluty Euro.

Oznacza to przede wszystkim zapobiegnięcie kryzysu politycznego w czeskim rządzie. Premier Babisz może teraz kontynuować tworzenie nowego rządu, ponieważ jego mandat staje się silniejszy. Dla Polski zaś najważniejsze jest, iż jedno z podstawowych państw Grupy Wyszehradzkiej nadal będzie z nami współpracował w polityce zagranicznej.

źródła:
www.wp.pl
www.wiadomości.dziennik.pl

Komentarze

Filip Albert

Konserwatywny Narodowiec, Cywilizacyjny Łacinnik, Religijnie Rzymski Katolik, Wielbiciel Chestertona i Dostojewskiego, Entuzjasta kina rosyjskiego, psychologicznie asperger i endostatyk,