MRPiPS prowadzi negocjacje z filipińskim rządem nt. zatrudniania pracowników | Narodowcy.net

MRPiPS prowadzi negocjacje z filipińskim rządem nt. zatrudniania pracowników

Rząd prowadzi negocjacje z Filipinami dot. 2-stronnej umowy na dostarczanie Filipińczyków na polski rynek pracy. Filipiny chcą gwarancji mieszkania i pracy dla takich osób.

Informacja ta została opublikowana przez Stanisława Szweda, który w obecnym rządzie pełni funkcję wiceministra. Podczas konferencji prasowej wiceminister powiedział, że obecnie MRPiPS i filipińskie ministerstwo są na etapie wstępnych rozmów dotyczących podpisania dwustronnej umowy na zatrudnianie pracowników. Poseł Szwed oznajmił, że porozumienie nie zostało jeszcze na tyle dopracowane, aby można je było przedstawić publicznie.

Stanisław Szwed oznajmił również, że stronie filipińskiej zależy na tym, aby osoby, które będą przyjeżdżały do Polski, miały zapewnioną pracę a także mieszkanie. Jego zdaniem pracownicy z Filipin mogliby zająć się w Polsce opieką nad osobami starszymi. Do negocjacji z filipińską i wietnamską stroną mają zachęcać rząd również pracodawcy.

Wiceminister w udzielonym wywiadzie zaznaczył również, że nie ma “propozycji”, aby rozszerzyć katalog państw, które będą mogły korzystać z uproszczonej procedury dostępu do rynku pracy w kraju.  Obecnie z tej procedury korzystają obywatele: Rosji, Armenii, Ukrainy, Mołdawii, Białorusi oraz Gruzji.

źródło: businessinsider.com.pl

Komentarze