MSZ Ukrainy sprzeciwia się upolitycznianiu "Tragedii Wołyńskiej" | Narodowcy.net

MSZ Ukrainy sprzeciwia się upolitycznianiu “Tragedii Wołyńskiej”

MSZ Ukrainy wydało oficjalne oświadczenie, w którym w pierwszej kolejności oddano cześć pomordowanym Ukraińcom, a Polskę oskarżono o upolitycznianie “tragicznych wydarzeń z lat 1943 – 1944”.

Wczoraj przypadło 76 rocznica Krwawej Niedzieli. O wczorajszej rocznicy pisaliśmy na naszej stronie. W związku z rocznicą MSZ Ukrainy wydało oficjalny komunikat.

W tych dniach wspominamy jedne z najtragiczniejszych stron wspólnej ukraińsko-polskiej historii. Jesteśmy przekonani, że każde życie jest bezcenne. Dlatego czcimy pamięć wszystkich, którzy zginęli w wyniku Wołyńskiej Tragedii – MSZ Ukrainy.

Ministerstwo potępiło zbrodnie przeciwko ludności cywilnej, wymieniając następujące narodowości: Ukraińców, Polaków, Żydów, Czechów. Resort sprzeciwił się również upolitycznianiu Rzezi Wołyńskiej przez polskich polityków i dyplomatów.  MSZ Ukrainy podkreśla, że prawda o wydarzeniach z lat 1943 – 1944 zostanie ustalona na podstawie wiarygodnych materiałów archiwalnych.

Próby manipulowania tragiczną historią, jej jednostronne traktowanie i wykorzystywanie do celów politycznych są niedopuszczalne – MSZ Ukrainy.

 

W latach 1943 – 1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zamordowano prawdopodobnie 100 tysięcy Polaków. Pierwszy masowy mord na ludności polskiej na Wołyniu został dokonany 9 lutego 1943 roku przez oddział Ukraińskiej Armii Powstańczej. We wsi Parośla zamordowali 173 Polaków. W 1865 miejscach na Wołyniu dokonano zbrodni na ludności polskiej.

Jak słusznie przytacza portal kresy.pl:

Przypomnijmy, że od ponad dwóch lat Ukraina blokuje prace poszukiwawcze i ekshumacyjne Polaków pomordowanych przez OUN-UPA w trakcie ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Ukrainie zostały zablokowane maju 2017 roku przez skompromitowanych ukraińskich urzędników – szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza oraz sekretarza komisji ds. upamiętnień Swiatosława Szeremetę – po tym, jak w kwietniu 2017 roku w Hruszowicach na Podkarpaciu doszło do legalnej rozbiórki samowolnie postawionego pomnika UPA. W grudniu 2017 roku prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili przeprowadzenie „uzgodnień komisyjnych dotyczących jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji”. Pomimo podjęcia takich rozmów do zniesienia zakazu wciąż nie doszło – kresy.pl

 

źródła: kresy.pl, dzieje.pl

Komentarze