Muzeum Armii Krajowej szykuję wystawę "Piękna Niepodległa" | Narodowcy.net

Muzeum Armii Krajowej szykuję wystawę „Piękna Niepodległa”

Rok 2018 jest dla naszego kraju bardzo szczególny, z tej okazji w wielu miejscach są organizowane wszelkiego rodzaju ekspozycje o tematyce niepodległościowej.

Nietypową wystawę „Piękna Niepodległa”prezentuje Muzeum Armii Krajowej im gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie. Poświęcona została ona kobietom, które odegrały znaczącą rolę podczas działań wojennych, a o których się zapomina albo ich zasługi się pomniejsza. Były nie tylko sanitariuszkami ale również kurierkami, łączniczkami, brały udział w tworzeniu materiałów wybuchowych a także akcjach zbrojnych.

Organizatorzy wystawy postarali się by zwiedzający mogli poczuć charakter dawnych lat, przenieść się choć na moment do XX w.  a przede wszystkim zapoznać się z losami naszych bohaterek. Wśród nich są m.in.  Aleksandra Zagórska – komendantka Ochotniczej Legii Kobiet, Wanda Gertz – legionistka i komendantka „Dysku”, Stanisława Paleolog – działaczka niepodległościowa i komisarz policji, Maria Chełmicka – komendantka POW w Lublinie, Olga Stawecka – żołnierz Legionów,  Helena Bujwidówna-Jurgielewiczowa – obrończyni Lwowa i pierwsza kobieta-weterynarz.

Wystawa znajdować się będzie na pierwszym piętrze a w niej tablice, zdjęcia, przedmioty codziennego użytku naszych bohaterek czy też w wydzielonych miejscach będzie przedstawiona garderoba konspiratorki czy też szpital polowy. Zwiedzającym będzie towarzyszyć muzyka tamtych lat.

Wystawę będzie można zwiedzać od 9 marca do 31 grudnia 2018.

 

Źródła: muzeum-ak.pl, wojskonews.pl, dzieje.pl

Komentarze