Na Białorusi odsłonięto pierwszy pomnik Kościuszki | Narodowcy.net

Na Białorusi odsłonięto pierwszy pomnik Kościuszki

W sobotę 12 maja br. w Mereczowszczyźnie koło Brześcia, miejscu urodzenia Tadeusza Kościuszki, odsłonięto jego pierwszy pomnik na Białorusi. Pieniądze na jego budowę pochodziły ze zbiórki internetowej.

W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli białoruscy aktywiści, przedstawiciel polskiej ambasady na Białorusi Michał Chabros, dyplomaci z Ukrainy, Rosji i USA. Inicjatorem odsłonięcia monumentu jest niezależny dziennikarz Hleb Łabadzienka. Pieniądze na jego budowę pochodziły ze zbiórki internetowej, którą poparło około siedmiuset osób a także prywatne firmy. Łącznie udało się zebrać ok. 38 tysięcy złotych. Pomnik został zaprojektowany przez białoruskiego rzeźbiarza Hienadzia Łojkiz i wykonany w pracowni na Ukrainie. Z okazji odsłonięcia monumentu w pobliskim kościele pw. Przenajświętszej Trójcy, w którym w 1746 roku został ochrzczony Kościuszko, została odprawiona specjalna Msza święta.

To była wielka niesprawiedliwość, że dotychczas takiego pomnika nie było (…) To ważne wydarzenie dla nas, dla Polaków, dla Amerykanów, dla każdego narodu, który uważa Kościuszkę za swojego bohatera (…) To pomnik społeczny, narodowy, ale postawiło go państwo białoruskie

– mówił podczas uroczystości Łabadzienka.

Bohater kilku kontynentów, bohater Stanów Zjednoczonych, Francji, Polski i człowiek, którego imieniem nazwana została najwyższa góra Australii, wrócił tutaj, skąd pochodził, do Mereczowszczyzny na ziemię brzeską (…)  Cieszy nas, że wspólna historia I Rzeczypospolitej, Wielkiego Księstwa Litewskiego jest powoli przywracana na Białorusi, znajduje swoje miejsce w pamięci, w społeczeństwie.

– powiedział przedstawiciel polskiej ambasady na Białorusi.

źródło: dzieje.pl, polskieradio.pl

Komentarze